Igraszki z diabłem

RYCZYWÓŁ. W ubiegły piątek i sobotę hol gimnazjum im. Jana Pawła II zamienił się w scenę teatralną z prawdziwego zdarzenia, na której należący do „Teatru na holu” uczniowie oraz absolwenci szkoły zaprezentowali spektakl czeskiego prozaika i dramaturga Jana Drdy pod tytułem „Igraszki z Diabłem”. Przed piątkowym występem, do publiczności, na której miejsca zajęte były do ostatniego zwrócił się dyrektor Henryk Szrama. Przypomniał on, że tegoroczny spektakl jest już dziesiątym wystawianym przez szkolny teatr w związku z obchodami dnia patrona gimnazjum. Uczniowie począwszy od 2003 roku przygotowują sztukę, która ma przypominać szczególne zamiłowanie Karola Wojtyły do teatru. 

Przygotowani przez Annę Suszek i Małgorzatę Chałupniczak młodzi aktorzy wykazali wielki kunszt i znakomite przygotowanie, a swoje długie i wymagające znakomitej pamięci role wygłaszali bez najmniejszego zawahania. Podkreślić też należy staranny dobór strojów i rekwizytów, których nie powstydził by się żaden z wielkich teatrów. Dopracowana była również scenografia, o którą zadbał pracownik szkoły Jacek Dereżyński. Komediowa konwencja sztuki została znakomicie wykorzystana przez występujących, którzy nie pozwolili, aby ktokolwiek spośród licznej publiczności chociaż przez chwilę się nudził. Wszystko to sprawiło, że gdy ponad półtoragodzinne widowisko dobiegło końca publiczność nagrodziła aktorów niekończącą się owacją na stojąco. W imieniu urzeczonych widzów, dyrekcji gimnazjum, reżyserom i aktorom podziękował przewodniczący stowarzyszenia przyjaciół gimnazjum ks. kanonik Bolesław Jarosz. Zarówno Henryk Szrama, jak i Anna Suszek otrzymali od sędziwego duchownego bukiety kwiatów. Z kolei młodzież dostała torbę pełną słodkości.

W rolę głównego bohatera Marcina Kabata po mistrzowsku wcielił się Marcin Gondek. Warte szczególnego podkreślenia są też kreacje Doktora Solfernusa (Paweł Woźniak), Kasi (Aleksandra Kruger) i Lucjusza (Michał Gondek). Zbója Sarka-Farkę zagrał Adrian Kozłowski, Ojca Scholastyka – Hubert Ziętek-Fryc, Disperandę – Konstancja Gorączniak, Beliala – Dawid Wielicki, Belzebuba i Omnimora – Bartłomiej Ratajczak, Karborunda Mirosław Nowak i wreszcie Teofilę – Joanna Gondek. Zapowiadając dwa tygodnie temu premierę „Igraszek” napisaliśmy, że będzie ona doniosłym wydarzeniem kulturalnym. I nie pomyliliśmy się. 64 lata od polskiej premiery spektaklu młodzi ryczywolanie nadali mu nowy blask, który z pewnoś – Jana Drdę.

Podobne artykuły