Święto w Połajewie

POŁAJEWO. Święto Konstytucji 3 Maja upłynęło pod znakiem dumy narodowej z chlubnych wydarzeń w historii Polski. Dumę tę wyrażali uczniowie poszczególnych szkół, recytujący patriotyczne wiersze podczas apeli organizowanych jeszcze przed 3 maja. Patriotyczny charakter święta w samym dniu obchodów rocznicy podkreślała obecność pocztów sztandarowych, oficjeli, młodzieży szkolnej i sporej grupy mieszkańców gminy na mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny w miejscowym kościele parafialnym. 

Wiele o historii naszego kraju mogli dowiedzieć się również ci, którzy postanowili spędzić majowe popołudnie w dniu wolnym od pracy i nauki w parku krajobrazowym na wyspie. Od godz. 15 odbywała się tam część patriotyczno-artystyczna, okraszona dużą porcją słońca i różnego rodzaju atrakcji dla dzieci. Całość poprowadziła dyrektor GOK-u Małgorzata Hejdysz. 

Uroczystość rozpoczął hymn odegrany przez orkiestrę dętą Gminnego Ośrodka Kultury w Połajewie. W wykonaniu orkiestry można było również usłyszeć ze sceny amfiteatru koncert pieśni patriotycznych oraz nieco lżejszy repertuar. Muzycy po raz kolejny udowodnili, że stanowią zgrany zespół, a orkiestra dęta to element, bez którego nie powinna obejść się żadna ważniejsza uroczystość gminna, zwłaszcza o charakterze patriotycznym. 

Przy tak ważnej rocznicy nie mogło zabraknąć przemowy wójta Stanisława Pochyluka, uznawanego za świetnego mówcę i dobrego gospodarza. I tym razem włodarz Połajewa udowodnił, że w pełni zasługuje na oba te określenia – wystąpienie było krótkie i treściwe, a ponadto przed świętami majowymi przeprowadzono do amfiteatru mocniejsze zasilanie energetyczne, tzw. siłę, by przy okazji organizacji różnego rodzaju imprez zagwarantować odpowiednie zaplecze techniczne. 

O historii uchwalenia Konstytucji 3 Maja poza wójtem przypomniały również dzieci klas początkowych Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w apelu przygotowanym na tę okoliczność. Pojawiły się też tańce narodowe w wykonaniu jak zwykle wdzięcznych i chętnie oklaskiwanych przedszkolaków. Dzieci z oddziału zerowego przedszkola w Połajewie zaprezentowały krakowiaka w obowiązkowo krakowskich strojach i kapeluszach z pawim piórem. W ich wykonaniu można było również usłyszeć wierszyki i okolicznościowe piosenki. Młodsi koledzy i koleżanki z oddziału Krasnoludki zaprezentowały m.in. pięknego trojaka. Ta grupa dla odmiany przyodziana była w bliskie wszystkim wielkopolanom stroje szamotulskie. Łopot biało-czerwonych flag dał się słyszeć w części artystycznej wykonanej przez liczną grupę przedszkolaków z Młynkowa. Młodzież można było również podziwiać w tańcach nieco mniej tradycyjnych, za to równie widowiskowych. Na scenie plenerowej pojawili się wychowankowie Marietty Kiszki. Grupa tańca nowoczesnego BQL oraz dzieci z ogniska tanecznego zaprezentowały się w nowej wiosennej odsłonie. Nowe kostiumy i nowe układy taneczne to wizytówka podopiecznych młodej dynamicznej choreograf z GOK-u. 

Na zakończenie tanecznych prezentacji nastąpił wspólny taniec wszystkich adeptek tańca w zabawnych kolorowych perukach. Część rozrywkową majowego świętowania w parku zakończył koncert piosenek Anny Jantar w wykonaniu artystek z Krakowa. Obdarzone pięknymi głosami i niebanalną urodą wokalistki przypomniały najbardziej znane utwory tragicznie zmarłej gwiazdy polskiej piosenki. Zagrzewana do zabawy publika śpiewała piosenki Anny Jantar wspólnie z artystkami. Wieczór w Połajewie należał do miłośników tańca i zabawy pod chmurką. Potańcówkę umilał zespół Retro z Rogoźna, a w tańcu obowiązywał styl dowolny. Z racji przedłużonego weekendu i ładnej pogody wieczorna zabawa też należała do udanych.  

Podobne artykuły