Nowa dyrektor trójki a w dwójce pat

GMINA OBORNIKI. W ubiegłym tygodniu odbyło się sześć konkursów na dyrektorów szkół i przedszkoli. Pięć z nich wygrali obecnie pełniący obowiązki w szóstym zwyciężyła osoba, która wskazaliśmy już dwa tygodnie temu. 

Dyrektorem szkoły w Chrustowie będzie nadal Krzysztof Zielonecki, bo nie miał kontrkandydata. W szkole przy ulicy Obrzyckiej jest tak samo, jak i w pozostałych placówkach ze szkołą w Kiszewie włącznie. 

Jak już wspominaliśmy, do konkursu w obornickiej trójce przystąpiły aż cztery osoby i nikt chyba nie miał wątpliwości, że wygra bratowa radnej kierującej komisją rewizyjną Lidia Polcyn z Parkowa. Zwyciężczyni jako jedyna przygotowała komplet dokumentów niemal idealny. Pozostałym wytknięto błędy formalne i tak stało się jasnym, kto będzie nowym dyrektorem trójki.

Odbył się też konkurs dyrektorski w dwójce, lecz tam sytuacja była patowa. Formalnie obie kandydatki miały błędy formalne w dokumentach, choć jak zapewnił nas kierownik Mączyński, u żadnej z nich żadnego dokumentu nie brakowało. Jak pisaliśmy dwa tygodnie temu, każda z kandydatek miała swego popierającego. Naszym zdaniem remis może dowodzić, iż przewodniczący z burmistrzem nie potrafili się porozumieć a jednocześnie chcieli uniknąć jeszcze teraz konfrontacji. 

Z informacji uzyskanej w magistracie można wnioskować, że dyrektor Aldona Święciechowska uzyska roczne przedłużenie swego kontraktu. Co będzie potem, tego nie da się przewidzieć. Niemal pewnym jest, że decyzja komisji konkursowej przypieczętowała karierę i byt kontrkandydatki Aldony Święcichowskiej wicedyrektor Magdaleny Ruks. Jest wielce wątpliwym, by nadal była wicedyrektorką a i na dalszą pracę w dwójce też nie powinna raczej liczyć.

Przy okazji konkursów usłyszeliśmy na ich temat prywatną opinię szefa oświaty powiatowej Pawła Drewicza. Uważa on, że w ciągu dwóch godzin nie można ocenić tego, czy ktoś się nadaje na dyrektora czy nie. Potrzeba na to wielu testów i co najmniej kilku miesięcy czasu. Obecna rzeczywistość oświatowa i wyniki nauczania dowodzą prawdziwości tego stwierdzenia. Konkursy są dziś najczęściej czysto polityczne i dlatego bez pudła podaliśmy już dwa tygodnie wcześniej ich wyniki. 

Lidia Polcyn z Zespołu Szkół w Parkowie, nowa dyrektor obornickiej trójki powiedziała nam: bardzo się cieszę z wygranego konkursu. Długo przygotowywałam się, by wziąć w nim udział. Mam nadzieję, że zdołam w odpowiedni sposób rozwinąć tą troszkę zapomnianą szkołę i przywrócić jej blask, na który zasługuje.

Podobne artykuły