Mieszkańcy Wymysłowa składują śmieci przy objezierskich stawach?

OBJEZIERZE. Stawy objezierskie przeżywają atak śmieciarzy. Gospodarstwo rybne, którego akweny wodne stanowią oazę dla dzikiej fauny i flory, zasypywane są śmieciami. 

Problem rozpoczął się kilka tygodni temu. – Przy największym stawie ktoś złożył gałęzie i fragmenty kompostownika. Byliśmy sfrustrowani, bo trzeba było to sprzątnąć, ale były to odpadki matki natury, więc nic takiego się nie stało – opowiedziała nam właścicielka gospodarstwa Bożena Klabisz. Sprawy zaczęły przyjmować niedobry obrót kilka dni później. – Regularne śmieci, nie tylko odpadki, zaczęły być składowane w tym samym miejscu. Jednego dnia znaleźliśmy drukarkę z wkładami. 

Kto zaśmieca tereny objęte programem europejskim Natura 2000? Podejrzenia padają w stronę mieszkańców Wymysłowa. Śmieci składowane są przy największym, 100-hektarowym stawie, niedaleko drogi prowadzącej do wsi. Nielegalni śmieciarze są sprytni i nie pozostawiają żadnych śladów, po których można było by ich wykryć. W śmieciach nie da się znaleźć korespondencji lub innych tropów, które by wskazały na sprawców. Odpady jednak nie tylko mogą się przedostać do stawów, ale również do rzeki Samicy, która płynie kilka metrów od składowiska. Zanieczyszczenie tej małej rzeki przy pomocy np. tuszy do drukarek, może spowodować katastrofę ekologiczną. 

Stawy objezierskie to miejsce badań ornitologów i innych miłośników zwierząt, którzy zjeżdżają tam z całej Wielkopolski. Jest to również ulubione miejsce wagarowiczów z objezierskiej szkoły, którzy zamiast w klasach wolą spędzać czas na łonie natury.

Straż miejska poinformowała nas, że przyjrzy się dokładnie sprawie nielegalnego wysypiska i zagrożeniu środowiska.

Podobne artykuły