Wiwat Rogoźno

ROGOŹNO. Obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczął przemarsz uczestników i pocztów sztandarowych z ulicy Nowej przez  Kotlarską, Wielką Poznańską i Kościelną na Mszę za Ojczyznę do kościoła św. Wita. 

Po nabożeństwie w najstarszej świątyni miasta uczestnicy udali się przy dźwiękach orkiestry dętej na Plac Powstańców. Uroczystość poprowadził dyrektor RCK Piotr Szturmiński. Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał starosta Adam Olejnik. – Cieszę się, ze przybyli państwo na Święto Konstytucji 3 Maja. Przychodząc tutaj pokazaliście  przywiązanie do wartości patriotycznych zawartych w rozdziałach Konstytucji 3 Maja. Wartości te mają charakter uniwersalny. 

W niebo wzbiły się gołębie wypuszczone przez Związek Hodowców Gołębi Pocztowych. Andrzej Jeran poprowadził strzelanie „na wiwat”. Starosta strzelał na cześć prezydenta Rzeczypospolitej, burmistrz Janus premiera, przewodniczący Hinz marszałka sejmu, komendant Wojciech Spychała komendanta głównego policji, a dziekan Eugeniusz Śliwa prymasa Polski. Po zawołaniu „wiwat Polska, wiwat Rogoźno, wiwat 3 Maja” odegrano hymn Rogoźna a Bractwo Kurkowe dokonało symbolicznego wystrzału z armaty.

Na koniec delegacje instytucji i organizacji złożyły dziesiątki wiązanek pod pomnikiem Powstańców, a gdy odśpiewano Rotę płyta pomnika pokryta była już w całości biało-czerwonymi kwiatami.

Podobne artykuły