Mali czytelnicy w roli pisarzy

POŁAJEWO. W bibliotece odbyło się spotkanie związane tematycznie ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Spotkanie adresowane było dla dzieci, które chętnie uczęszczają na cotygodniowe zajęcia biblioteczne w ramach Tęczowego Klubu Czytelnika. Dzięki prowadzącej zajęcia Joannie Sobkowiak milusińscy mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat książek. Poznali m.in. największą i najmniejszą książkę świata, dowiedzieli się również, ile kosztowała najdroższa w historii książka. 

W prosty i ciekawy sposób przekazane im zostały również zagadnienia  z zakresu prawa autorskiego. Ta wiedza przyda się w szkole, szczególnie przy pisaniu prac i ew. ściąganiu na sprawdzianach. Osobnej części zajęć poświęcone było zapoznanie dzieci z sylwetką niezwykle płodnego twórczo pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego, który napisał i wydał ok. 600 tomów różnego rodzaju dzieł, w tym ponad 200 powieści. Dzieci mogły przekonać się osobiście, jak wyglądają książki napisane przez Kraszewskiego – na półkach mogły oglądać jego utwory. 

Po teorii przyszedł czas na praktykę. Uczestnicy zajęć mieli za zadanie wykonać własną książkę. Mogli poczuć się przez moment jak autorzy książek, których znają tylko z opowiadań. Do zadań dzieci należało zaprojektowanie okładki wymarzonego dzieła oraz wymyślenie tytułu. Kreatywność i zapał małych czytelników godne były podziwu. Inspiracją były ulubione bajki, a dla młodszych również życie codzienne. Pogodne tytuły autorskich książeczek np. Wesoła rodzinka nasuwają na myśl książki, które mogą mieć tylko szczęśliwe zakończenia. Kto wie, może wśród małych czytelników Tęczowego Klubu jest przyszły niezwykle poczytny pisarz?      

Podobne artykuły