Historie rogozińskie

ROGOŹNO. W  antykwariacie Akapit przy ul. Fabrycznej odbył się koncert „Obserwacyjna poezja miejska, historie rogozińskie i białostockie”. Głównym bohaterem tego kameralnego, ale bardzo udanego wydarzenie artystycznego był Michał Czarnecki – rogoźnianin, który obecnie mieszka w Białymstoku i tam, wspólnie z kolegą – Kamilem Łukowskim, rozpoczął projekt muzyczny. I choć muzyczne opowieści o ludziach na wyciągnięcie ręki, panowie snują niemal od roku, zespół doczekał się nazwy całkiem niedawno. "Lifemotiv" tworzą w nurcie, któremu najbliżej do poezji śpiewanej, dlatego nazwali go obserwacyjną poezją miejską. 

Większość zaprezentowanych w trakcie koncertu tekstów było autorstwa Michała Czarneckiego. Ale w repertuarze znalazły się też utwory oparte na wierszach Stanisława Grochowiaka czy Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. Przy części z nich akompaniował na gitarze Bartosz Czarnecki, dodając do muzycznych opowieści własną perspektywę. Jak podkreśla Michał – bodźcami do tworzenia tekstów są chwile, pojedyncze lub wielokrotne obserwacje zachowań ludzi, przechodniów spacerujących w centrum miasta i przemykających się gdzieś obok świecącego pustkami placu. Najważniejszy w naszych utworach jest człowiek, a tłem obserwacji najczęściej jest miasto – teraz Białystok, wcześniej Rogoźno. 

Antykwariat był miejscem wręcz doskonałym na taki kameralny koncert. Wydarzenie przypadło do gustu wszystkim jego uczestnikom, co wyrażali  częstymi oklaskami i bardzo pochlebnymi opiniami o młodym, utalentowanym muzyku.

Podobne artykuły