Starosta sprzedający szkoły – to brzmi strasznie?

ROGOŹNO. Na sesji rady miejskiej Zbigniew Chudzicki zainteresował się dalszym losem budynku Zespołu Szkół Agrobiznesu, który ma zostać opuszczony z początkiem nowego roku szkolnego. Starosta Adam Olejnik, powołując się na brak porozumienia z gminą Rogoźno, stwierdził:  spróbujemy wynająć budynek. Jeżeli to się nie uda, będziemy zmuszeni go sprzedać. Wiemy, że jest to karkołomne przedsięwzięcie, ale będziemy próbować. Może to brzmieć strasznie – starosta sprzedający szkoły – ale nie możemy ciągle patrzeć na ten budynek jako szkolny. 

Olejnik poinformował, na co mogą zostać przeznaczone pieniądze ze sprzedaży budynku szkoły. – Wydamy pieniądze na szpital. Jeżeli nie poprawimy sprawności finansowej oddziałów, głównie chodzi o wewnętrzny i chirurgiczny, to stracimy kontrakt. Jeżeli stracimy kontrakt, to zamkniemy szpital. Dodał również, że powiat jest otwarty na nowe koncepcje zagospodarowania budynku. Ostrzegł równocześnie: nie możemy czekać do ostatniego dnia. Trudno jednak wyobrazić sobie chętnego do wynajmu lub kupna  starego i obszernego budynku. Koszty jego utrzymania sięgają setek tysięcy złotych rocznie i były głównym powodem opuszczenia go przez powiat. 

Inne pytanie Chudzickiego dotyczyło sposobu funkcjonowania budynku Zespołu im. Cegielskiego, w którym znajdować się będą trzy szkoły. To, że będzie w nim brakować sal lekcyjnych, w tym pracowni komputerowej, zostało ustalone przez specjalną komisję powiatową w ubiegłym roku. Olejnik stwierdził, że opinia komisji uległa zmianie. Teraz dostaję informację, że sal wystarczy. Wzięliśmy pod uwagę niż demograficzny. Na pewno tam wszystkich uczniów pomieścimy. W tej szkole mieściło się więcej uczniów w przeszłości.

Ostatnie pytanie dotyczyło sali gimnastycznej po Agrobiznesie. Brak takiej w Zespole im. Cegielskiego  spędzał sen z powiek wielu odpowiedzialnym za oświatę.  Olejnik uznał, że sala stanie się dobrem wspólnym wszystkich szkół: sala gimnastyczna będzie dostępna dla wszystkich szkół powiatowych bez wyjątku. Uważam, że tak będzie uczciwie.

Podobne artykuły