Goście z Wiehl

RYCZYWÓŁ, ROGOŹNO. Na Ziemi Obornickiej przebywała trzyosobowa delegacja Joannitów z Wiehl w Niemczech, z którym samorządy Rogoźna i Ryczywołu utrzymują ożywione kontakty. W skład delegacji, którą przez cały czas pobytu opiekował się tłumacz Adam Maliński, weszli Cecilia i Christian von Sierakowski oraz Michael Adomaitis. Niemcy odwiedzili Objezierze, Ludomy i Ryczywół. 

W tym ostatnim pozostawili transport darów: łóżek ortopedycznych, balkoników dla niepełnosprawnych, wózków inwalidzkich, odzieży, zabawek i innych dla stacji socjalnej Joannitów oraz spotkali się z wójtem Jerzym Gackiem. W programie wizyty nie mogło zabraknąć warsztatu terapii zajęciowej w Wiardunkach, w którym niemieccy goście również pozostawili cenne dary: dziecięcy wózek inwalidzki i maszynę do szycia. 

Z Wiardunek przez Boruchowo, w którym odwiedzono rewitalizowany niedawno cmentarz ewangelicki, goście dotarli do Wełny. Przy drewnianym kościele będącym perełką Ziemi Obornickiej powitali ich kustosz muzeum w Rogoźnie Małgorzata Skwisz i wiceburmistrz Krzysztof Ostrowski. Po zwiedzeniu świątyni goście odwiedzili jeszcze Parkowo, Słomowo i pamiątki poniemieckie w Rogoźnie. 

W ostatnim dniu wizyty Joannici rozmawiali z władzami powiatu i gminy Oborniki o perspektywie współpracy z miastem Gummersbach.

Podobne artykuły