Ryczywolski ośrodek zdrowia do remontu a ludomski pod konsultacje

GMINA RYCZYWÓŁ. Opiekujący się chorymi z gminy Ryczywół lekarz Zbyszko Kubisz ma problem z dostosowaniem ośrodków zdrowia do aktualnych wymogów dotyczących organizacji placówki oraz jej wyglądu i wyposażenia. – Pomieszczenia muszą być wentylowane a toalety posiadać chociażby wentylację mechaniczną. Wejścia do gabinetów są zbyt wąskie. Minimum to 90 cm a obecne mają zaledwie po 70 cm. Konieczna jest toaleta dla niepełnosprawnych. Wytarły się już posadzki i potrzebne są nowe. Stare aluminiowe instalacje elektryczne zawodzą i trzeba wymienić. Ponadto nie powinny się krzyżować się drogi osób zdrowych i chorych. Potrzebny jest pokój szczepień i laboratorium. Dla spełnienia tych potrzeb może być wykorzystany gabinet lekarski lub zabiegowy. Niemniej jednak konieczne są dwa pomieszczenia a minimum jedno. 

Doktor Kubisz znalazł wyjście i zaproponował: o ile uda się gdzieś przenieść stomatologów, można by wykorzystać ich pomieszczenia.

Zbyszko Kubisz zastanawia się też nad sensem utrzymywania w gminie dwóch ośrodków zdrowia. – Gmina Rogoźno jest większa i wystarcza im jeden ośrodek. W razie potrzeby każdy dojedzie do jednego solidnego, tym bardziej, że drugi ośrodek jest technicznie w bardzo złym stanie. Wyliczył, że – punkt w Ludomach obsługuje 1000 podopiecznych i dziennie przychodzi tam po 25 osób. W Ryczywole miesięcznie przyjmowanych jest 3000 osób a tylko w roku ubiegłym przyjęto 43 tys. osób. Tymczasem tu i tam pracuje ta sama ilość lekarzy. 

Z decyzjami nie można zbytnio zwlekać, bo do 30 czerwca trzeba złożyć projekt przystosowawczy do wojewody a do roku 2014 trzeba wykonać to co się zaplanuje.

Zdaniem wójta Jerzego Gacka – sprawa nie łatwa i będzie wymagała nakładów finansowych i trzeba by wszyscy radni się z nim zapoznali i nad nim pochylili. Wszystkie te potrzeby trzeba rozłożyć na trzy etapy. Zacząć od zewnętrza, elewacje dach, rynny, kominy itd. Potem można przerobić wejścia.

Według Jerzego Gacka trzeba będzie też wymienić ogrzewanie ośrodka. – Trzeba przejść z węglowego na olejowe, choć jest droższe, ale jest też czyściej i jest wygodniejsze. Całości budżetu nam to nie wywróci do góry nogami i warto w tym roku wykonać już to, co na zewnątrz, bo jest to to, co dzisiaj nas tylko zawstydza. 

Stojące nad ośrodkiem puste mieszkanie można wykorzystać dla wygody pacjentów. Trzeba będzie porozmawiać z dzierżawcami. 

Zapytany o losy ośrodka w Ludomach wójt odparł: to wymaga konsultacji społecznych, bo korzysta z niego znaczna część mieszkańców naszej gminy. Ludomy to jednak dopiero trzeci etap. 

Podobne artykuły