Bedą rodzić się dziewczynki

ZIEMIA OBORNICKA.  Wraz z nadejściem kalendarzowej wiosny, nie zważając na odczuwalny zimowy jeszcze chłód, do gniazda w pobliżu skrzyżowania ulic Obornickiej i Szerokiej w Połajewie wróciły bociany. 

Ptasia para obecnie zajęta jest przygotowywaniem lokum na pojawienie się małych piskląt. Choć bocianich gniazd jest w okolicy wiele, to właśnie to stojące przy drodze wojewódzkiej ma dla połajewian symboliczny charakter. 

Dawniej autobus na żądanie zatrzymywał się właśnie przy bocianim gnieździe lub koło bociana, jak zwykli mawiać mieszkańcy miejscowości. Zbudowane przez dostojne ptaki gniazdo przez lata było umieszczone na drewnianym słupie frakcji elektrycznej. Kilka lat temu stary słup zastąpiono betonowym i to z dodatkowym wzmocnieniem na gniazdo. 

Połajewo dba o swoje bociany, a one odwdzięczają się dbałością o dodatni przyrost naturalny. 

Choć nie wiadomo do końca, jaki udział miały bociany w rekordowych ostatnio poczęciach na Ziemi Obornickiej, nikt nie śmie kwestionować ich magicznego wpływu na tę sferę aktywności mieszkańców. Jak wieść gminna niesie, w tym roku dzięki bocianiej parze w regionie rodzić będą się głównie dziewczynki.

Podobne artykuły