Rocznica śmierci Jana Pawła II

RYCZYWÓŁ. W poniedziałek 2 kwietnia przypadała siódma rocznica śmierci błogosławionego Jana Pawła II. Aby godnie ją uczcić ryczywolska parafia św. Mikołaja, dyrekcja i uczniowie gimnazjum noszącego imię polskiego papieża oraz stowarzyszenie przyjaciół im. Jana Pawła II wspólnie zorganizowały wyjątkową uroczystość. 

Rozpoczęła się ona spotkaniem przed ozdobionym papieską flagą i wizerunkiem Jana Pawła II budynkiem gimnazjum, gdzie odbyła się krótka część artystyczna. Następnie licznie przybyli ryczywolanie, wśród których była duża grupa uczniów i uczennic gimnazjum, wyruszyli w uroczystej procesji ulicami swej miejscowości. Jej trasa wiodła aż do kościoła św. Mikołaja. Na czele procesji, zaraz za prowadzącym ją wozem OSP, kroczyła młodzież z transparentami. Można było na nich wyczytać hasła nierozłącznie związane z pontyfikatem wielkiego Polaka takie jak „Nie lękajcie się”, „Wiara jest źródłem naszej radości”, „Ducha nie gaście”, czy „Santo subito”. Pozostali maszerujący nieśli zapalone znicze, które stwarzały wspaniały nastrój upiększany melodiami papieskich pieśni i modlitwą różańcową. 

Gdy procesja przeszła przez rynek i dotarła przed wejście do kościoła, palące się znicze złożono pod papieskim krzyżem, który pięknie rozświetlił się bijącym od nich blaskiem. Uroczystą mszę św. poprzedził przygotowany przez gimnazjalną młodzież montaż słowno-muzyczny poświęcony życiu i działalności papieża. Znalazły się w nim wspomnienia, cytaty i rozmyślania, którymi młodzież oddawała hołd postaci swego patrona. Mszę św., podczas której usłyszeć można było papieską „Barkę”, czy „Abba Ojcze”, odprawił ks. Ryszard Kałużny. W kazaniu proboszcz podkreślał wielki dorobek Jana Pawła II. – Otworzył na Chrystusa społeczeństwo, kulturę, systemy polityczne i ekonomiczne, odwracając z siłą olbrzyma, siłą, którą czerpał z Boga, tendencję, która wydawała się nieodwracalna. Wypowiadanych dostojnie i wielkim spokojem słów kapłana zgromadzeni w kościele wierni wysłuchiwali w wielkim skupieniu i ciszy. Na zakończenie ks. Kałużny powiedział: tyle razy udzieliłeś nam swojego błogosławieństwa na placu i z okien pałacu apostolskiego. Także dziś prosimy cię Ojcze Święty – pobłogosław nam. 

Gdy liturgia dobiegła końca jej uczestnicy wyszli przed świątynię, aby przy krzyżu papieskim jeszcze raz tego wieczoru oddać hołd Janowi Pawłowi II. O 21.37 na kilka minut rozbrzmiały kościelne dzwony, co nadało temu momentowi uroczystości szczególną oprawę, a następnie wspólnie odśpiewano „Apel Jasnogórski” i bardzo popularną w Ryczywole pieśń „Zapada zmrok”, która zakończyła ten wyjątkowy wieczór.

Podobne artykuły