Nie przeniosą gimnazjum

ROGOŹNO. Na sesji rady miejskiej zadecydowano o nieprzenoszeniu gimnazjum nr 2 do budynku Zespołu Szkół Agrobiznesu przy ul. Kościuszki, który od następnego roku będzie stał pusty. Ta decyzja skarze uczniów gimnazjum na naukę w przepełnionej, wielozmianowej szkole. W budynku Zespołu Szkół im. Cegielskiego od nowego roku szkolnego będą działać razem trzy różne placówki. 

Wcześniej komisja powołana przez starostę Adama Olejnika podjęła decyzję, że budynek jest za mały, aby pomieścić wszystkich uczniów. Radni jednak nie chcieli przeprowadzki. 

Za przeniesieniem szkoły wypowiedziała się rada rodziców Gimnazjum nr 2, rada rodziców Szkoły Podstawowej nr 3 oraz związki zawodowe nauczycieli. Przeciwnikami przeniesienia byli grono pedagogiczne Gimnazjum nr 2, dyrektor Zespołu Szkół im. Cegielskiego a zarazem radna Renata Tomaszewska i część uczniów szkoły. 

Troje radnych – Roman Szuberski, Renata Tomaszewska i Maciej Kutka – jest pracownikami Zespołu Szkół. Przewodniczący Zdzisław Hinz uznał, że radny nie powinien decydować w sprawach. w których może mieć korzyści materialne i nie pozwolił im głosować.

Radny Nadolny sprzeciwiał się przeniesieniu, gdyż widział ciemne chmury na horyzoncie. Radny  Kutka uznał, że przeniesienie może przynieść straty a radny Połczyński krytykował decyzje związków zawodowych. Zwolennikom przeniesienia, miedzy innymi radnym Hinzowi i Chudzickiemu, chodziło przede wszystkim o bezpieczeństwo uczniów. – Przeniesienie będzie korzystne dla uczniów, którzy nie będą musieli chodzić na drugą zmianę – tłumaczył Chudzicki. Hinz przekonywał: szkolnictwo w Rogoźnie będzie miało trwałą strukturę – 1 LO, 1 zawodówka, 2 gimnazja. Jestem przekonany, że taka konstrukcja jest dobra.

W głosowaniu padł remis i nie podjęto decyzji o przeniesieniu szkoły.  Sprawa ta miała od początku wydźwięk polityczny, związany z konfliktem Renaty Tomaszewskiej z burmistrzem Bogusławem Janusem. Tomaszewska była konkurentką burmistrza podczas wyborów. Nie dziwiło więc, że gdy radni opuścili ręce, nauczyciele rozpięli polityczny transparent z napisem: burmistrzowi i radnym podziękujemy w 2014 roku.

Podobne artykuły