Godejcie po naszymu

RYCZYWÓŁ. Na zaproszenie młodzieży pod opieką nauczycielki Anny Suszek wizytę w gimnazjum złożył wyjątkowy gość, a mianowicie popularyzator gwary poznańskiej Jacek Hałasik. Ten 69-letni regionalista znany jest przede wszystkim z audycji na antenie Radia Merkury, gdzie prowadzi konkursy gwary i audycję „Jasny fyrtel”. „Frechowny szczun z Łazarza”, jak sam o sobie mówi, jest od śmierci Mariana Pogasza, czyli słynnego „Starego Marycha” najbardziej rozpoznawalnym propagatorem języka naszego regionu. 

W czasie spotkania Hałasik opowiedział gawędy po poznańsku, które słuchane były przez młodzież z wielkim zaciekawieniem. Niejedna z nich będzie z pewnością jeszcze długo wspominana przez wszystkich uczestników, gdyż niecodziennie posłuchać można gwary poznańskiej w tak czystej postaci i do tego na żywo. 

Młodzież poza wysłuchaniem gawęd, miała też okazję spróbowania rarytasów poznańskiej kuchni i wzięcia udziału w konkursie gwarowym. Miłe chwile spędzone z człowiekiem posiadającym niezwykłe umiejętności językowe były z pewnością ciekawym doświadczeniem dla wszystkich uczestników spotkania.

Podobne artykuły