Czterometrowa palma – gigant

POŁAJEWO. Obchody Niedzieli Palmowej miały bardzo uroczysty przebieg. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, dla których okres Wielkiej Nocy powinien być czasem radości, ale też skierowania uwagi na sprawy istotniejsze, niż przybycie wielkanocnego zajączka. Na sumę do kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła przybyli wierni z tradycyjnymi palmami. Msza św. rozpoczęła się poświęceniem palm przed świątynią oraz odczytaniem fragmentu ewangelii poświęconego wjazdowi Jezusa do Jerozolimy.  

Następnie odbyła się procesja wokół kościoła. Wierni przeszli z poświęconymi palmami, z towarzyszeniem śpiewu, prowadzeni przez najmłodszych. W orszaku szczególnie wyróżniała się grupa kilkudziesięciorga dzieci w kolorowych pelerynkach, z których każde trzymało ręcznie wykonaną palemkę. Wrażenie robiły szczególnie te wykonane z kolorowej bibuły, ze starannie wykonanymi motywami kwiatowymi i roślinnymi, ale nie brakowało też prostych bukiecików z gałązek wierzby i bukszpanu. 

Nadzwyczaj okazale prezentowała się blisko czterometrowa palma-gigant, nie dość, że przepiękna i kolorowa, to jeszcze z wieńczącą całą kompozycję oryginalną koroną. Tę  przepiękną palmę wykonali nauczyciele i rodzice ze szkoły w Krosinie, a w procesji nieśli ją rodzice dzieci pierwszokomunijnych z Krosina. Podczas mszy podczas modlitwy można było podziwiać trzymane przez dzieci palmy, a kunszt wykonania wielu z nich świadczył o dużym wkładzie pracy i poświęceniu wielu godzin dla stworzenia tak pięknych kompozycji. 

Po Eucharystii proboszcz ks. kanonik Henryk Mucha postanowił nagrodzić pracę swoich parafian i wybrać trzy najpiękniejsze palmy wielkanocne. Zwyciężyła zasłużenie ogromna kompozycja z Krosina, ta druga w kolejności wykonana była przez dziewczynki i rodziców ze szkoły w Połajewie, zaś trzecią dzierżyła w dłoni dumna mieszkanka Połajewa. Dla wszystkich przewidziano upominki. Zwycięska trójka otrzymała specjalne nagrody, dzieci szkolne obdarowano Pismem Świętym, zaś najmłodsi otrzymali obrazki z wizerunkiem Chrystusa Zmartwychwstałego.

Podobne artykuły