Akt oskarżenia wobec wnuczków

OBORNIKI. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko grupie dokonującej oszustw tzw. "metodą na wnuczka" między innymi na Ziemi Obornickiej.

Lucyna W. (lat 38), Wiktor S. (lat 30), Herchanć Ł. (lat 49) i Beti W. (lat 21) w końcu 2011 roku i na początku 2012 roku, działając wspólnie i w porozumieniu, czyniąc sobie z popełniania przestępstw stałe źródło dochodu, dokonali ponad 100 kradzieży na szkodę osób starszych. Potencjalnych pokrzywdzonych, którymi były zawsze osoby w podeszłym wieku, mające ograniczone możliwości postrzegania, ufne i często w złym stanie zdrowia, sprawcy typowali na podstawie imion figurujących w książce telefonicznej. Telefonowali do wybranej osoby i tak kierowali rozmową, by przekonać pokrzywdzonego, że bliskiej dla niego osobie stało się coś złego i natychmiast potrzebuje gotówki. Następnie nie dając pokrzywdzonym czasu na skontaktowanie się z rodziną, zgłaszali się po pieniądze. Kwoty pieniędzy, które wyłudzali sprawcy to od kilkuset do 15 tys. zł. 
Tylko jedna z osób oskarżonych przyznała się do popełnienia zarzucanych jej przestępstw, pozostałe stanowczo zaprzeczyły, aby brały udział w procederze. 

Podobne artykuły