Spór Szrama – Rydzewska trwa

GMINA OBORNIKI. Do lutego na 222 skargi z 270 jednostek samorządowych, które trafiły do rzecznika dyscypliny finansowej przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Poznaniu, jest aż 8 skarg obecnego burmistrza Tomasza Szramy na jego poprzedniczkę Annę Rydzewską. Wszystkie zostały umorzone.  

Ostatnia skarga związana była z inwestycją w Górce. Dotyczyła adaptacji budynku byłej szkoły z przeznaczeniem pomieszczeń na świetlicę i mieszkania. Była burmistrz zabezpieczyła na ten cel w budżecie gminy kwotę 280 tysięcy złotych, bowiem spodziewała się faktur na taką właśnie wysokość. 

Gdy zakończyła kadencję, jej następca wykreślił z nieznanych przyczyn 260 tysięcy z tej kwoty, zostawiając jedynie 20 tysięcy. Wykreślił je pomimo faktu, że zgodnie z zawartą z wykonawcą adaptacji umową prace wciąż trwały. Gdy wykonawca zakończył w połowie grudnia wszelkie prace, władze gminy dokonały odbioru obiektu. Pod koniec roku wpłynęła do magistratu faktura i wtedy okazało się, że nie ma jej z czego zapłacić. W tej sytuacji zapłacono wykonawcy jedynie za cześć prac z funduszu remontowego, a w roku 2011 za resztę prac, choć zapewne wraz z odsetkami za nieterminowość. 

Tomasz Szrama 18 listopada złożył na Annę Rydzewską doniesienie do rzecznika dyscypliny finansów skarżąc się na to, że jego poprzedniczka nie zabezpieczyła w budżecie pieniędzy na zleconą adaptację w Górce. Sprawę rozpoznano bardzo szybko, kończąc ją umorzeniem, ponieważ to nie Rydzewska, lecz burmistrz Szrama dokonał zmian w budżecie, pozbawiając się tym samym możliwości zapłaty za wykonaną inwestycję. 

Anna Rydzewska napisała w swym wyjaśnianiu: jest mi niezmiernie przykro, że mój następca Pan Szrama nieustannie wysyła nieuprawnione donosy na mnie, zwłaszcza, że uczciwe i właściwe gospodarowanie środkami publicznymi i rozwój mojej gminy były dla mnie zawsze sprawa nadrzędną.

Teraz kontrolerzy z RIO zbadają sprawę ewentualnych nieprawidłowości w finansowaniu inwestycji w Górce. – Skoro wpłynęło formalne doniesienie a wskazana w nim osoba okazała się niewinna, musimy postarać się wskazać osobę faktycznie winną – usłyszeliśmy od pani kontroler.

Podobne artykuły