Młodzież z Objezierza na międzynarodowej konferencji

OBJEZIERZE. U progu ferii zimowych  grupa młodzieży z Zespołu Szkół pochodząca z Kowanówka, Lulina, Objezierza, Połajewka, Słonaw i  Wargowa udała się, wraz z opiekunami Janem Napierałą, Adamem Malińskim i delegacją Zarządu Towarzystwa Polsko – Niemieckiego w Poznaniu wyjechała do Niemiec na konferencję "Europa w czasach zbliżenia! Między tęsknotą za Pokojem a konfrontacją " 

Pomimo silnego mrozu  podróż do Lubeki upłynęła szybko.  W hanzeatyckim mieście oczekiwał na gości z Polski pastor Helmut Brauer, który zapewnił bezpłatny parking przy kościele mariackim. Po powitaniu otrzymał on od młodzieży piękne kalendarze Obornik wydane oraz soki z żurawiny wyprodukowane przez firmę państwa Rembowskich z Żukowa. 

Następnym celem była Ostseeakademie,  gdzie po przydzieleniu kwater goście zostali powitani przez Sybille Dreher kawą i ciastem. Wkrótce potem  wysłuchano wykładu doktora Witolda Pronobisa " Przyjaciel czy wróg? Polskie opisy historii i filmy o nazistowskich Niemcach i Związku Radzieckim".  Po kolacji  dziennikarz  tygodnika "Polityka" Adam Krzemiński skupił uwagę słuchaczy na temacie " Polityka odprężenia, polityka rozgraniczenia czy polityka pokojowa w czasie przełomu w Polsce ". W sobotnie przedpołudnie dr Maria Werthan  podjęła się  próby odpowiedzi na pytanie " Dlaczego  historia? Znaczenie  i  horyzonty świadomości historycznej." Kolejnym wykładem Petera Druschke  był temat " Kryterium prawdy jest praktyka "

Popołudniu  dziennikarz z Bonn Bernd Kalinka relacjonował spojrzenie z niemieckiej strony na nową politykę odprężenia w polsko – niemieckich stosunkach. Następnie historyk  z Norden Zbigniew Kullas przedstawił wykład wzbogacony o wiele ciekawych zdjęć i  krótkich filmów dokumentalnych lata siedemdziesiąte  i polsko- niemieckie stosunki w Polsce i Niemczech. Po kolacji można było obejrzeć i wysłuchać  polsko- niemiecki musical historyczny przygotowany przez młodzież z Norden i Miastka.

Niedzielny poranek po śniadaniu rozpoczął się nabożeństwem ekumenicznym. Następnie Sybille Dreher – moderator seminarium – zaprosiła na podium dyskusyjne młodzież z Polski  i Niemiec. Młodzież z Objezierza zaprosiła gimnazjalistów z Norden do odwiedzin ich szkoły.

Serdeczne i wzruszające były pożegnania, towarzyszyły temu wymiany adresów i pamiątkowe zdjęcia. Gości z Zespołu Szkół żegnali uczestniczący w konferencji starzy i nowi przyjaciele szkoły, Fritzie i Helmut Harneit, Birgit Putensen i  Bernd Bruno Baumbach. Młodzież z Objezierza pragnie brać udział w kolejnych międzynarodowych spotkaniach w Lubece

Podobne artykuły