Kościół został sprzedany

POŁAJEWO. Po latach oczekiwań znalazł się wreszcie kupiec na kościół poewangelicki w Połajewie. Od kilku lat wystawiony na sprzedaż przez ostatnich właścicieli, nieremontowany i niszczejący neogotycki gmach był kiepską wizytówką gminy i całej Ziemi Obornickiej. 

Wielka żółta tablica z napisem „kościół na sprzedaż” i numerem telefonu była powodem żartów przyjezdnych i utyskiwań mieszkańców. Były też dobre strony tej swoistej reklamy. Wielu dzięki niej szybko identyfikowało Połajewo, jako „ciekawe” miejsce na mapie Polski. 

Kościół stojący przy drodze wojewódzkiej wybudowany w XIX wieku przez parafię ewangelicką. Po wojnie został porzucony i zapomniany przez opuszczających w ferworze historycznych zmian przedstawicieli tej wiary. W 1997 roku kościół przejęła gmina, a po trzech latach sprzedała go inwestorom z ambitnymi planami, którzy obiecywali z nabytku stworzyć galerię sztuki lub hotel. Z planów i obietnic nic nie wyszło. Zabrakło chęci i pomysłów, jak właściwie wykorzystać potencjał miejsca. 

Istotne jest również to, że obiekt wpisany jest do rejestru zabytków, więc wszelkie remonty objęte być muszą nadzorem konserwatorskim. Niestety, nie podejmowano żadnych działań, by chociaż wysprzątać obiekt, teren wokół niego, czy przeprowadzić podstawowe prace remontowe. Potrzeba więc było prawdziwego zapaleńca, który zechciałby w remont świątyni włożyć nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim całe serce. 

Pięć lat temu kościołem zainteresowały się ogólnopolskie media. Sprawę kościoła na sprzedaż w Połajewie nagłośniono, jednak mimo to, nie znalazł się nabywca. Może dlatego, że właściciele w rozmowach telefonicznych potencjalnym kupcom podawali cenę wyjściową 175 tysięcy. Z biegiem lat nieco spuścili z tonu, chcąc jedynie pozbyć się monstrualnego kłopotu. 

Do przywrócenia kościołowi dawnej świetności potrzeba potężnego budżetu, a przede wszystkim wiedzy i umiejętności skorzystania ze środków unijnych na remont obiektu. Obecni właściciele pochodzą z gminy Lubasz. Deklarują zachowanie ducha świątyni, która na nowo ma zacząć służyć mieszkańcom regionu.

Podobne artykuły