Problemy z parkowaniem, akcje policji i opieszałość urzędników

OBORNIKI. Nasza czytelniczka Ewa napisała do nas list, w którym skarży się na źle parkujących kierowców.

– Chodząc po ulicach Obornik często zastanawiam się, którędy iść; chodnikiem czy jezdnią. Sytuacja bowiem jest taka że na jezdni często jest mniej samochodów jak na chodnikach i to zaparkowanych nieprawidłowo, wbrew przepisom, znakom zabraniającym parkowania i zdrowemu rozsądkowi. Kierowcy parkują, jak komu wygodnie. Jednym z takich miejsc jest koniec ul. Łazienkowej przy restauracji. (…) Kierowcy łamią po kilka przepisów na raz np. zakaz wjazdu w ul. jednokierunkową, zakaz parkowania, niedozwolone parkowanie na chodniku, parkowanie na zakręcie. 

Pani Ewa codziennie chodzi z wózkiem i drugim czteroletnim dzieckiem ulicą Łazienkową i aby ominąć godzinami parkujące tam samochody musi zejść na jezdnię. Zgłaszała ów problem policji. Także my skierowaliśmy tam swoje kroki, aby usłyszeć, że w przypadku ulicy Łazienkowej był przez długi czas problem braku znaku. Jest tam formalnie strefa zamieszkania. Nie wolno wówczas parkować w miejscach innych niż wyznaczone. Powinien o tym informować odpowiedzi znak, ale go ktoś wyłamał i znaku prawie rok nie było. Za znaki odpowiadają gminni urzędnicy, a ci najnormalniej zaspali. Znak postawiono po wielu interwencjach dopiero niedawno. – Nie mogliśmy ścigać źle parkujących, skoro nie można było odwołać się do nieistniejącego tam znaku drogowego – usłyszeliśmy z ust jednego z policjantów. 

Tam gdzie ulice są prawidłowo oznakowane policjanci pilnują, by nikt nie parkował w sposób utrudniający przejście lub przejazd. – Przykładem może być ubiegła sobota, gdy wypisaliśmy 24 mandaty za złe parkowanie. Aż 12 z nich otrzymali uczestnicy zjazdu organizacji trzeźwościowej, którzy ustawili swe pojazdy w miejscach zakazanych. Tłumaczyli, że są z innego miasta. My przypominaliśmy, że przepisu ruchu drogowego są jednolite na terenie całego kraju – powiedział nam szef ruchu drogowego.

Przy okazji dowiedzieliśmy się o wzmożonej kontroli na drogach w czasie ferii zimowych. Posypią się też mandaty dla nieprawidłowo parkających na osiedlu Leśnym. – Doszły dodatkowe miejsca wzdłuż Armii Krajowej, są wolne miejsca na parkingu przy Miękusa, a wielu kierowców nadal parkuje na trawnikach, zakazach i wjazdach – skarżył się jeden z policjantów i ostrzegł – to może kosztować.

Podobne artykuły