Pierwsza wystawa w odnowionej bibliotece

OBORNIKI. 1 dnia lutego odbył się w bibliotece publicznej pierwszy wernisaż w odnowionych murach szacownej książnicy. Był poświęcony wystawie wspominającej arcybiskupa poznańskiego Walentego Dymka.Bibliotekę wsparł w organizacji wystawy Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu, obornicka parafia pw. św. Józefa oraz Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego.

Ks. prof. Leszek Wilczyński, autor książki o arcybiskupie przypomniał, że Walenty Dymek urodził się ostatniego dnia roku 1888 w Połajewie. Podczas Powstania Wielkopolskiego był członkiem Wydziału Wykonawczego Rady Ludowej miasta Poznania. W 1929 otrzymał sakrę biskupią z rąk kardynała Augusta Hlonda, zostając biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej oraz jej wikariuszem generalnym. W 1930 przeszedł do kapituły metropolitalnej, gdzie doszedł do urzędu prepozyta. Podczas II wojny światowej został internowany w obrębie Ostrowa Tumskiego, a w styczniu 1943 przeniesiono go do plebanii kościoła Matki Boskiej Bolesnej na poznańskim Łazarzu. W 1945 został arcybiskupem tytularnym, a 4 marca 1946 – na prośbę prymasa Augusta Hlonda – papież Pius XI wyniósł biskupa Dymka do godności arcybiskupiej. W 1953 przewodniczył obradom episkopatu, jednak nie przyjął stanowiska przewodniczącego, pozostając członkiem komisji głównej oraz przewodniczącym komisji duszpasterskiej. W okresie powojennym był rozpracowywany przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa, z czego zdawał sobie sprawę, nie idąc nigdy na jakąkolwiek współpracę z UB. Zmarł 22 października 1956. Został pochowany w poznańskiej katedrze.

Pozostałe po nim fotografie i kopie dokumentów można było obejrzeć w gablotach a Poetycki Wędrowiec wspomagany przez uczniów liceum zapewnił wernisażowi należytą oprawę. 

Wystawę można oglądać do końca lutego w bibliotece a warto, bo przy okazji można podziwiać przebudowane i odnowione wnętrza budynku.

Podobne artykuły