Otwarcie wystawy o zamku Przemysła II

ROGOŹNO. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o zapowiadanym otwarciu wystawy czasowej „Zamek Króla Przemysła II w Poznaniu”. Nasze przypuszczenia odnośnie tej ekspozycji zupełnie się potwierdziły, gdyż należy ona do ciekawszych w ostatnich latach, a na uroczystym otwarciu, które odbyło się w piątkowy wieczór 27 stycznia w salach wystaw czasowych Muzeum Regionalnego pojawiła się niemała, ponad stuosobowa grupa zwiedzających.

Wystawę otworzył szczególny gość – inicjator przywrócenia zamku i prezes komitetu odbudowy dr Włodzimierz Łęcki, dawny wojewoda poznański, senator oraz znany krajoznawca. Łęcki podkreślił, że rogozińskie muzeum jest drugą, po poznańskim Odwachu, placówką w Wielkopolsce, do którego wystawa trafiła, dodając że jest to uzasadnione szczególnymi związkami Przemysła II z miastem. Łęcki podkreślił, że pokolenia miłośników historii Wielkopolski od lat czekały na odbudowę zamku, będącego najmniejszym, ale też najstarszym z polskich zamków królewskich. 

O przygotowaniu ekspozycji oraz najważniejszych prezentowanych eksponatach opowiedział jej twórca, emerytowany dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, a obecnie aktywny członek komitetu odbudowy Andrzej Kaszubkiewicz. Po obu wystąpieniach wszyscy goście, wśród których byli przewodniczący rady miejskiej Zdzisław Hinz i wiceburmistrz Krzysztof Ostrowski oraz lokalni miłośnicy historii i kultury, z wielkim zaciekawieniem przystąpili do oglądania zgromadzonych zbiorów. Niemałe zainteresowanie wywołały makieta zamku i pochodząca z okresu dwudziestolecia międzywojennego waza, na której mistrzowie chodzieskiej porcelany umieścili wizerunki trzech polskich zamków królewskich. Była też kopia średniowiecznego miecza odnalezionego w Rogoźnie, którego oryginał znajduje się w poznańskim muzeum archeologicznym. Zainteresowaniem cieszyły się też oryginalne cegły, elementy ceramiczne, płyty podłogowe, gotyckie obramienia drzwiowe z piaskowca, kule armatnie, a także plansze z sylwetkami królów i innych historycznych postaci związanych z zamkiem.

Nikt z obecnych z pewnością nie żałował przybycia na wydarzenie, które było prawdziwą lekcją historii. Dlatego też słowa uznania należą się pracownikom muzeum na czele z kierownik Małgorzatą Skwisz za sprowadzenie tej prestiżowej wystawy do Rogoźna. Serdecznie zapraszamy mieszkańców Ziemi Obornickiej do obejrzenia ekspozycji, gdyż naprawdę warto.

Podobne artykuły