Wigilia dla bezdomnych

ROGOŹNO. W miniony czwartek w Szkole Podstawowej nr 3  zorganizowano opłatek dla osób bezdomnych, którymi opiekują się GOPS i Monar-Markot z Rożnowic. Uczniowie przygotowali świąteczne przedstawienie, podczas którego śpiewali kolędy i ukazywali zabawne scenki z użyciem gwary wielkopolskiej. 

Na holu, gdzie odbywało się przedstawienie, widać było wiele uśmiechniętych twarzy. Osoby bezdomne czerpały radość nie tylko z przedstawienia, ale z troski młodych  o ich los. 

W domu dla osób bezdomnych w Gościejewie nie ma już wolnych miejsc. Ośrodek w Rożnowicach również wypełniony jest po brzegi. Pracownicy ośrodka co roku przyjmowali każdego, który zapukał do ich drzwi. Z powodu nowych regulacji, w tym również Unii Europejskiej, nie mogą przyjmować bezdomnych ponad liczbę oficjalnie  posiadanych miejsc w noclegowni. W latach poprzednich ustawiano łóżka na korytarzu, gdzie spały dodatkowe osoby bezdomne. 

Ośrodek może przyjąć do 200 osób. W budynku jest jednak w stanie zmieścić się do 250 osób, po wstawieniu łóżek na korytarze. W myśl nowych przepisów pracownicy ośrodka nie mogą więcej tego robić. Jak nas poinformowali, w całej Wielkopolsce brakuje już miejsc noclegowych dla osób bezdomny. Potrzebujący z tego powodu zostają na ulicach, pozostawieni sami sobie. 

Na razie mrozy jeszcze nie są bardzo groźne. Jednak gdy tylko przyjdzie "prawdziwa" zima, można spodziewać się zgonów osób bezdomnych z powodu wyziębienia. Problem nie ominie także Ziemi Obornickiej.

Na szczęście są ludzie, którzy starają się pomagać bezdomnym. Takimi są między innymi grono pedagogiczne i uczniowie z Gościejewa, pracownicy GOPS i ośrodka Monar-Markot. Po zakończeniu przedstawienia zaprosili oni osoby bezdomne na wspólną kolację, by nie tylko pożywić swoje ciało, ale w praktyce pokazać wsparcie dla osób potrzebujących.

Podobne artykuły