Wargowska Wigilia

WARGOWO. Tradycją stała się już Wigilia wargowska organizowana w Wiejskim Domu Kultury.

Nie inaczej było w tym roku w miniony piątek. Na zaproszenie sołtys Ireny Magdziarek, rady sołeckiej i pań z Koła Gospodarnych Kobiet „Wargowianki”, odbyło się spotkanie dla wszystkich mieszkańców wsi. Na suto zastawionych stołach pyszniły się dziesiątki potraw wykonanych własnoręcznie i według własnego pomysły przez gospodarne Wargowianki. Nie brakło barszczyku ni karpia. Były ryby w przeróżnej postaci, warzywa na chrzanowej kołderce i tak wiele innych potraw, że nie sposób je wszystkie wyliczyć. Były też pyszne ciasta i wspaniałe, lukrowane pierniki – dzieło Bogumiły Ostrowskiej obchodzącej właśnie w piątek urodziny i imieniny. Pani Bogumiła dostała kwiaty a cała sala zaśpiewała jej tradycyjne „sto lat”.

Wargowską Wigilię rozpoczęły życzenia. Składało je sobie z opłatkiem w dłoni kilkudziesięciu mieszkańców wsi oraz ich znakomici goście. Przedstawicielem gminy była sekretarz Ewa Thiem, przybyła prezes LGD. Nie mogło też zabraknąć byłej burmistrz Anny Rydzewskiej, którą powitano gromkimi brawami. W tle składania sobie życzeń grała na flecie w asyście koleżanek Helenka Repczyńska a całe spotkanie ozdobił muzycznie Krzysztof Warguła ze swoją multiinstrumentalną grupą. 

W dowód podziękowania wszystkie dzieci otrzymały od Ireny Magdziarek małe upominki. Anna Rydzewska otrzymała piękny bukiet kwiatów i podziękowania, bo jak powiedziała sołtys Magdziarek – od pani się to wszystko zaczęło – a następnie wyliczyła ostatnie inwestycje: Wargowo może być z nas dumne. Wieś skanalizowana, wykonany remont domu kultury i jest asfalt na drodze w Wargowie Dwa. 

– Nie powstało by to wszystko, gdyby nie sołtys Irena Magdziarek i wasze zaangażowanie. Jestem dumna, że mogłam z takimi osobami pracować, to dzięki nim gmina pod koniec mojej kadencji zajmowała ósme miejsce w Polsce – podkreśiła Rydzewska.

Pani sołtys nie kryła jednak, że nie wszystko się udało. Wspominając wykonawcę remontu poddasza domu kultury firmę Martap stwierdziła – trafił nam się wykonawca najgorszy z najgorszych. Zamiast przecinać wstęgę na otwarciu musieliśmy szukać następnego wykonawcę i prace jeszcze trwają. 

Nie omieszkała też podziękować tym, którzy byli wsi pomocni. Złożyła ukłon obecnym władzom gminy oraz mieszkańcom Wargowa, którzy wykonali prac społecznych, za co najmniej 50 tysięcy złotych.

Obecna w zastępstwie burmistrza Ewa Thiem dodała: gmina to jedna wielka rodzina. Podziękowania za wspieranie przedsiębiorczości mieszkańców odebrała prezes LGD Renata Gembiak-Binkiewicz i a nasza redakcja usłyszała wiele miłych słów w podzięce za nagłaśnianie wydarzeń z Wargowa, wsi wyjątkowej w gminie Oborniki.  

W kominku migotały płomienie, śpiewano kolędy i delektowano się smakołykami. Tak płynęła w minioną sobotę wargowska Wigilia.

Podobne artykuły