Śmiertelny czad

POWIAT OBORNICKI. W poprzednim numerze opisywaliśmy zatrucie czadem, do którego doszło w kamienicy przy ul.Powstańców Wlkp w Obornikach. Jest to pierwszy tego typu zdarzenie w tym sezonie grzewczym na Ziemi Obornickiej. W roku 2010 straż pożarna z Obornik jesienią i zimą niemal co tydzień wyjeżdżała do poszkodowanych w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.

Ostatni przypadek śmiertelny wydarzył się w 2007 roku w Lipie, gdy w wyniku zatrucia zmarł we własnym domu Zdzisław Dula. Gdyby nie szybka reakcja straży pożarnej oraz rodziny, w 2009 roku w jednym z mieszkań przy rynku w Obornikach zginęłaby piątka rodzeństwa. Kilkunastoletnie dzieci brały kąpiel, gdy z powodu nieszczelnego ciągu kominowego zatruły się czadem. W szpitalu udało się je uratować.

Na prośbę komendy powiatowej straży pożarnej w Obornikach przypominamy właścicielom i zarządcom obiektów budowlanych, a szczególnie budynków jednorodzinnych i zagrodowych, o obowiązku poddawania obiektów kontrolom okresowym stanu technicznego a w szczególności o konieczności sprawdzania stanu technicznego wszelkich przewodów kominowych oraz instalacji gazowych. Jeżeli zatrucie nastąpi w wyniku zaniedbań, odpowiedzialność spada na zarządcę. 

Podobne artykuły