Bezdomni mogą znaleźć schronienie

POWIAT OBORNICKI. Okres zimowy mobilizuje osoby bezdomne do szukania schronienia przed niskimi temperaturami. Jednym z miejsc, gdzie mogą się udać, jest Dom dla Osób Bezdomnych i Najuboższych w Gościejewie. 

Na początku grudnia zamieszkiwało go 35 osób, które w większości są uczestnikami programu wyjścia z bezdomności, organizowanego przez Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot, właściciela placówki. Osób potrzebujących przybywa z tygodnia na tydzień – powiedział nam nowy kierownik ośrodka Daniel Wiśniewski. Dodał jednak, że nadal są wolne miejsca w ośrodku. 

W ośrodku przebywa sześciu bezdomnych z powiatu obornickiego. W jednym pokoju mieszka do czterech osób. Oprócz trzech ciepłych posiłków dziennie, bezdomni mają do swojej dyspozycji świetlicę z telewizorem i książkami, łazienki oraz stołówkę. Każdy potrzebujący, który znajdzie się w ośrodku uzyska pomoc – powiedział nam Wiśniewski. 

Jednak wielu nie chce skorzystać z dobroci Centrum Pomocy Bliźniemu. Powodem jest zakaz spożywania alkoholu w ośrodku. Nawet gdy temperatura zaczyna spadać do zera stopni, w ośrodku w Rożnowicach – następnym należącym do Markotu – nie ma tyle osób, ile w zeszłym roku. Wprawdzie schronienie znajduje tam obecnie ponad 150 osób, ale zazwyczaj w okresie zimowym ta liczba wzrasta do ponad 200.

Podobne artykuły