Władze wprowadzają poprawki w funkcjonowanie komunikacji:nowy rozkład jazdy, nowe przystanki, ulgi dla uczniów

GMINA OBORNIKI. Od następnego tygodnia komunikacja gminna kursować będzie według nowego rozkładu jazdy. Został on ułożony na podstawie m.in. 200 pism i mailów, których autorzy zwracają uwagę na niedociągnięcia. Wiceburmistrz Woszczyk, główny koordynator projektu, poinformował że uwagi naszych czytelników z artykułu „Komunikacja ruszyła, pasażerowie łapią się za głowę i krytykują, władze obiecują poprawę i zmiany w rozkładzie jazdy” zostały wzięte pod uwagę i również na ich podstawie stworzono nowy rozkład jazdy. 

Listy w sprawie ulg dochodziły głównie od uczniów szkół w Rożnowie i Zespołu Szkół w Obornikach. Na najbliższej sesji rady miejskiej w Obornikach radni będą głosować nad zniżką dla uczniów. Jak zapewnił nas burmistrz, koalicja i opozycja są zgodne w tej sprawie. 

W nowym rozkładzie odjazdy autobusów dowożących dzieci do szkół na trasie ze Stobnicy do Obornik, oraz na trasach nr 24 oraz 25 do szkoły w Objezierzu, zostały zmodyfikowane tak, aby uczniowie znaleźli się pod szkołą nie później niż od 15 do 25 minut przed pierwszym dzwonkiem. 

Gorzej ma się sprawa z uczniami z Kowanówka, dojeżdżającymi do szkoły w Rożnowie. Tutaj nie nastąpiły duże zmiany. Mogą oni znaleźć się rano przed szkołą o godz. 6.17 lub 10.02, czyli dwie godziny przed pierwszym dzwonkiem lub dwie godziny za późno. 

Nie zwiększono liczby kursów na trasie Stobnica – Oborniki, pomimo tłoku na tej lini. Więcej autobusów będzie za to jeździć na trasie nr 21, gdyż linia Kowanowo – Dąbrówka Leśna ma stać się podstawową w Obornikach. Według informacji urzędu jest ona najbardziej obłożona, gdyż  łączy najbardziej oddalone od siebie części miasta. Biegnie przez Bielawy i Czarnkowską, dalej do rynku, na targowisko, do urzędu miasta, dworca PKP i ronda w Kowanówku. Na trasie nr 21 znajduje się najwięcej przystanków w samych Obornikach. 

Woszczyk zapewnia, że teraz przyjazdy autobusów są skoordynowane z odjazdami pociągów. Jednak od 11 grudnia zmienia się rozkład jazdy PKP i będzie konieczna następna korekta. 

Kluby radnych  SiG i PSL oraz radna Renata Wąsowicz apelowali o zniżki obejmujące także inwalidztwo. Woszczyk stwierdził, że poparłby ten wniosek, ale nie więcej niż do 50% ceny biletu. Obiecuje też wprowadzenie biletów miesięcznych. 

Częste pustki w autobusach urząd miasta tłumaczy brakiem przyzwyczajenia oborniczan. Trudno się z tym nie zgodzić, zważywszy że komunikacja to jednak eksperyment, wymagający wielu korekt. Co dalej? Plany są ambitne. Wkrótce powstanie siedem nowych przystanków – w Uchorowie, Zielątkowie, Słonawach,Wargowie i Kiszewku. Na postawienie dwóch pierwszych urząd miasta musiał otrzymać pozwolenie od gmin Suchy Las i Murowana Goślina. 

Gmina przeznaczy na nowe przystanki autobusowe jedynie 20 tys. zł, poinformowała skarbnik Joanna Kus-Gzyl. Sołtys i radny Andrzej Majkowski szybko wyliczył, że to stanowczo za mało jak na 43 sołectwa. Rozwiązanie problemu widzi Kus-Gzyl: sołtysi mają pieniądze, ale większość przejadają, a można z tego sfinansować przystanki. Ciekawe, co o tym sądzą sami sołtysi, zwłaszcza z mniejszych i biedniejszych sołectw. 

Przystanki przygraniczne mają pomóc w utworzeniu połączeń ze wszystkimi sąsiednimi gminami – Murowana Goślina, Suchy Las, Szamotuły, Rogoźno i Ryczywół. Problemem jednak są jak zawsze stanowią pieniądze. Samorządowcy nie mogą dojść do porozumienia w sprawie współfinansowania linii, które jeździły by po terenie dwóch a może i trzech gmin. W przypadku trasy łączącej  Suchy Las i Oborniki problem stanowi polityka urzędu marszałkowskiego, który uważa, że jej istnienie zagrozi kolei. Takiego problemu nie ma w planowanych połączeniach z Murowaną Gośliną, Szamotułami i Ryczywołem. W przypadku trasy Oborniki – Rogoźno autobus nie będzie jechał wyłącznie szosą krajową nr 11, ale wjedzie do wszystkich pobliskich wsi, więc nie zagrozi kolei. 

Linia autobusowa z Obornik do Rogoźna wystartuje w najbliższych tygodniach, najpóźniej od nowego roku – zapewnił nas wiceburmistrz Woszczyk. 

Podobne artykuły