Zasłużony dla ruchu ludowego

RYCZYWÓŁ. Z udziałem między innymi posła Stanisława Kalemby i członka zarządu województwa Krzysztofa Grabowskiego, we wtorek 13 września odbyło się zebranie ryczywolskiego koła PSL. Jednym z ważniejszych jego punktów było odznaczenie mieszkańca Ryczywołu Andrzeja Koczorowskiego przyznawanym za zasługi dla ruchu ludowego Medalem im. Stanisława Mikołajczyka. Odznaczony związał z ruchem ludowym, do którego należy od 1954 roku, kilkadziesiąt lat swojej zawodowej i społecznej działalności. Odbierając to ważne wyróżnienie, w sposób szczególny przypominam sobie mojego ojca Jana Koczorowskiego. On sam, będąc od 1946 roku we władzach ruchu ludowego w gminach Grodzisk Wielkopolski i Przytoczna, a także w Ryczywole, zainspirował mnie do wstąpienia w szeregi ludowców. Dziś po latach mogę z pewnością stwierdzić, że była to dobra inspiracja i trafna decyzja. – powiedział dla naszej gazety. 

Wśród wielu poruszanych podczas spotkania spraw na pierwszy plan wysunęły się dobiegające właśnie końca prace przy oczyszczaniu Flinty. Inwestycja pochłonęła 162.000 zł, z czego prawie 90.000 przekazał samorząd wojewódzki, o co, jak podkreślił przedstawiciel województwa,  usilnie zabiegali wójt Jerzy Gacek i powiatowy radny Kazimierz Zieliński. Na zakończenie tego ważnego dla rolników wątku wójt podziękował za wsparcie z województwa oraz powiedział: melioracje na terenach wiejskich są nam bardzo bliskie, a jednocześnie bardzo dalekie, bo ciągle brakuje wystarczających środków. 

Gacek poruszył też kwestię powstającej właśnie, przy udziale środków unijnych, ryczywolskiej oczyszczalni ścieków, z satysfakcją informując, że budowa dobiega końca, a rezerwy obiektu pozwolą w perspektywie lat na podłączenie do sieci kanalizacyjnej całej gminy. Do problemu wykorzystywania środków UE odniósł się również poseł Kalemba, który wskazał, że obecna na spotkaniu była burmistrz Anna Rydzewska w ciągu dwóch kadencji zrobiła w Obornikach perfekcyjną robotę i znakomicie wykorzystywała fundusz unijne. Rozpoczęta przez nią inwestycja kanalizacyjna jest jedną z największych w Wielkopolsce. 

Biorąc pod uwagę ostatnie zdanie i łącząc je z przebiegiem prac przy realizacji tej ogromnej inwestycji w ostatnich miesiącach, pojawić się może swego rodzaju nostalgia.

Podobne artykuły