Zarząd powiatu zadecydował o likwidacji Zespołu Szkół Agrobiznesu

OBORNIKI, ROGOŹNO. W minionym tygodniu zarząd powiatu obornickiego postanowił zlikwidować Zespołu Szkół Agrobiznesu w Rogoźnie. Wcześniej dyrektor Jerzy Łatka poinformował starostwo, że stowarzyszenie, które miało zostać powołane dla przejęcia szkoły w ręce nauczycieli i rodziców, nie jest wstanie wykonać tego zadania. 

Jak nas poinformowano w obecnej sytuacji finansowej powiatu, zdominowany przez Platformę Obywatelską zarząd nie miał wyboru i postanowił, że obecny rok szkolny będzie ostatnim dla tej placówki. Oczywiście to dopiero początek procedury likwidacji szkoły, trzeba będzie uzyskać wiele opinii i pozwoleń, ale władze powiatu wydają się być zdeterminowane.  Od września 2012 roku, zgodnie z planami zarządu, nastąpi translokacja dotychczasowej placówki do Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego. Spotka to się na pewno z takim samym oporem rodziców i grona pedagogicznego jak w lutym, gdy starostwo ogłosiło likwidację placówki. Tym razem przed protestującymi większy problem, niż zimą. Powiat nie ma pieniędzy na utrzymanie szkoły w niezmienionym stanie. Jedynym ratunkiem, aby pozostawić Agrobiznes w  dotychczasowym, zabytkowym budynku, było powołanie stowarzyszenia.  Jednak i ta opcja wygasła. 

Nie jest to jednak koniec problemów starostwa. Wpłynęło do niego pismo prawnika rodziny Turnów. Właściciele pałacu w Objezierzu żądają oddania dalszych terenów ich dziedzictwa, a dokładnie terenu dawnych stadnin.  Bezprawnie zabrany prze komunistów majątek, obecnie użytkowany przez szkołę, będzie musiał w końcu powrócić w pełni w ręce prawowitych właścicieli.

Podobne artykuły