Znamy już wszystkich kandydatów do sejmu pochodzących z Ziemi Obornickiej

ZIEMIA OBORNICKA. Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne, zarejestrowane listy wyborcze do sejmu. Są to listy już zweryfikowane, z ustaloną numeracją, więc nazwiska na nich zawarte znajdować się będą na kartach podczas październikowych wyborów. 

Z Ziemi Obornickiej startować będzie 12 kandydatów. W poprzednich wyborach potrafiło ich być nawet 15, więc mamy mały regres.  Najwięcej, bo po 3 kandydatów, pochodzi z list nowych partii – PJN i Palikota. Matecznikiem PJN są Oborniki, gdzie startują sołtys Górki, były starosta i katecheta z Objezierza, zaś Palikota Rogoźno, z trzema całkowicie debiutującymi w polityce postaciami.

Jest też po raz pierwszy w historii obornicka „jedynka” na liście – sołtys Budziszewka i były radny wojewódzki oraz miejski Zbigniew Nowak zakończył swoją przygodę z Samoobroną i teraz będzie startować z Polskiej Partii Pracy. Szkoda tylko, że partia ta nie ma żadnej szansy dostania się do sejmu. jej ostatnie notowania oscylują około 1%.

Małą sensacją jest brak kandydata z regionu na listach SLD. Obnaża to słabość obornickiej lewicy, która po raz pierwszy rezygnuje z walki parlamentarnej i potwierdza, że na Ziemi Obornickiej jest formacją chylącą się ku upadkowi.

PO zgodnie z zapowiedziami wystawiło obornicką radną i dyrektora szkoły w Rogoźnie, natomiast PiS obornickiego radnego i nauczycielkę z Budziszewka. Grupę kandydatów zamyka była burmistrz Obornik, która dostała "szóstkę" na liście PSL i jest jak się wydaje jedyną osobą, która może "otrzeć się" o mandat.

Generalnie żaden z kandydatów reprezentujących Ziemię Obornicką nie znalazł się na tak zwanym "miejscu biorącym" na poważnej liście, więc po raz kolejny najprawdopodobniej nie będziemy mieli swojego przedstawiciela w sejmie.  Prawo i Sprawiedliwość

8 Żółć Witold, inż. elektrotechniki, Oborniki

15 Krzywoszyńska-Urban Dorota Maria,pedagog, Rogoźno

Polska Jest Najważniejsza

6 Przysiecka Maria,technik chemik, Górka

8 Żuromski Antoni Bronisław,chemik, Oborniki

15 Podlecki Jacek,prawnik, Oborniki

Ruch Palikota

10 Willa Beata Zdzisława,krawcowa, Rogoźno

12 Nowicki Marcin Robert,technik mechanik, Rogoźno

14 Szczepański Marcin Paweł,stolarz, Rogoźno  Polskie Stronnictwo Ludowe

6 Rydzewska Anna Stanisława,inż. geodeta, Rożnowo

Polska Partia Pracy

1 Nowak Zbigniew,ogrodnik, Budziszewko

Platforma Obywatelska

10 Roszyk Agnieszka,technik prac biurowych, Oborniki

15 Łatka Jarosław,nauczyciel informatyki, Rogoźno

Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość idą do wyborów z prawie takim samym poparciem, wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla Polskiego Radia przez ośrodek Homo Homini.  Jak wynika z badania – przeprowadzonego na próbie tysiąca stu osób, 31 procent respondentów chce głosować na PO, a na PiS niewiele mniej – 29 procent. Oznacza to, że Platforma Obywatelska traci ponad 3 procent, Prawo i Sprawiedliwość zyskuje 4 procent i w efekcie różnica między nimi maleje do zaledwie 2 punktów procentowych. Według niedzielnego sondażu na SLD chce głosować 13,8 procent respondentów, na PSL 6,5 procent a na Ruch Poparcia Palikota nieco ponad 4 procent. Wyraźnie w górę idzie zatem Ruch Palikota – 3 procent w ciągu 3 tygodni. 

W okręgu obejmującym Oborniki wybieramy w październiku 9 posłów. Według ostatnich sondaży najprawdopodobniej 4 miejsca w sejmie zdobędzie PO, 3 PiS, po jednym SLD i PSL. Jednak kampania jeszcze przed nami a sondaże mogą ulec zmianie, raczej na niekorzyść partii rządzącej.

Podobne artykuły