Szturm na muzeum

ROGOŹNO. W miniony piątek otwarto w muzeum unikatową wystawę. „Fiat Lux – od Witelona do tomografu optycznego”. Jest to interaktywna ekspozycja złożona z modeli obsługiwanych samodzielnie przez zwiedzających. Na wystawie znajdują się dziesiątki innych eksponatów, których każdy widz może dotknąć i wypróbować.

Najmłodszych na pewno zainteresuje zabawa różnokolorowymi szkłem i światłem, magiczna skarbonka lub próba złapania świnki, której nie można złapać, ponieważ jest złudzeniem optycznym przypominającym hologramy z filmów SF. Starszych zainteresuje natomiast tomograf optyczny, dzieło naukowców z toruńskiego uniwersytetu, który pozwala na bezinwazyjne badanie oka w kilka sekund.

Fragmenty dzieł XIII-wiecznego polskiego mnicha Witelona, matematyka i filozofa,  są ozdobą wystawy. Jego życie i badania były jedną z motywacji do stworzenia ekspozycji. W swoich dziełach położył podwaliny pod anatomię oka i fizjologię widzenia. Z jego dorobku korzystali miedzy innymi  Kopernik i Galileusz.   Na otwarciu obie sale były wypełnione po brzegi. Zanim oficjalnie zaczęło się zwiedzanie, najmłodsi już dobrali się do eksponatów, próbując wszystkich po kolei. Zainteresowanie nie dziwi, ponieważ taki niekonwencjonalny sposób zdobywania wiedzy jest bardzo popularny w Polsce i na świecie. Przykładem może być otwarte w tym roku Centrum Nauki Kopernika w Warszawie, do którego kolejki chętnych ciągną się kilkaset metrów. Teraz i mieszkańcy powiatu obornickiego mogą w mniejszej skali zakosztować tego oryginalnego i ciekawego sposobu prezentacji wiedzy naukowej. Wystawę będzie można oglądać do grudnia.

Podobne artykuły