Festyn w Józefinowie

JÓZEFINOWO. Józefinowo to mała wioska należąca do sołectwa Parkowo. Liczy może około 100 mieszkańców w tym około 20 dzieci. Całe życie Józefinowa toczy się wokół dwóch wielorodzinnych bloków  i czworaków, a wszystko to pozostałość po upadłej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. To właśnie mieszkańcy tej wsi od wielu lat walczą o dostęp do kanalizacji miejskiej ponieważ ich własne szamba przysparzają im wielu problemów tak zimą jak i latem. Wszystkie projekty są już zapłacone i przygotowane. 

Mieszkańcy walczyli solidarnie do końca, ale przegrali z pilniejszymi inwestycjami w gminie Rogoźno. Teraz cierpliwie czekają na zakończenie kanalizowania Rogoźna i mają nadzieję, że w najbliższym czasie burmistrz i radni o nich nie zapomną. Na razie cierpliwie czekają. 

W zasadzie zawsze mieszkańcy Józefinowa uczestniczyli w przedsięwzięciach kulturalnych organizowanych przez Parkowo, ale w tym roku postanowili zaznaczyć swoją odrębność. Z inicjatywy radnego sołeckiego Piotra Krakowiaka (po raz pierwszy Józefinowo ma swojego radnego w radzie sołeckiej) zorganizowano I Festyn Rodzinny. Mieszkańcy przygotowali boisko do gry w piłkę nożną (właściwie jedyne miejsce do zabaw dla dzieci w Józefinowie). Zebrali pieniądze na zakup kiełbasek i upominków dla dzieci, upiekli placki, zrobili przepyszne sałatki. Żony z dziećmi i starsi mieszkańcy wsi przy suto zastawionych stołach kibicowali żonatym i kawalerom, którzy grali mecz. Oczywiście wygrali kawalerowie wynikiem 4:2 (zdecydowanie więcej czasu poświęcili na przygotowania do ważnego meczu). Zwycięska drużyna otrzymała puchar, a następnie wszyscy przy dźwiękach muzyki zajadali zgrillowane kiełbaski i pyszne ciasta. Wreszcie pod wieczór rozpalono wielkie ognisko i upieczono w nim resztę kiełbasek, a przednia zabawa trwała do godziny 2 w nocy.

Podobne artykuły