Dożynki gminne w Połajewie

POŁAJEWO. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą w intencji rolników i ich rodzin, odprawioną w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła o godz. 13.30. Do kościoła wprowadzono wieńce wykonane przez mieszkańców sześciu sołectw gminy. 

Po mszy korowód przemaszerował z kościoła do parku. Na czele barwnego pochodu jechały dwie dorożki. W pierwszej zasiedli starosta i starościna tegorocznych dożynek, czyli Tomasz Sawicki z Przybychowa i Małgorzata Bukowska z Połajewa. Drugi zaprzęg wiózł gości honorowych tegorocznych dożynek, czyli wójta Stanisława Pochyluka, przedstawicieli samorządu gminy oraz proboszczy parafii w Połajewie ks. Kan. Henryka Muchę i parafii w Boruszynie ks. Maksymiliana Kamzę. Delegacjom w powozach towarzyszyło też trzech jeźdźców na koniach. W kolorowym orszaku prowadzonym przez Grodziską Orkiestrę Dętą, można było podziwiać delegacje poszczególnych wiosek niosące bądź wiozące wieńce dożynkowe. Tłumnie dołączali się do przemarszu mieszkańcy gminy. 

Gdy już park w Połajewie został wypełniony po brzegi napływającymi mieszkańcami, gośćmi i delegacjami, rozpoczęła się oficjalna część obchodów gminnego święta plonów. Orkiestra zagrała hymn, a następnie głos zabrał włodarz gminy. Obrzęd dożynkowy w wykonaniu Towarzystwa Śpiewu im. Św. Cecylii przeplatany ofiarowaniem wieńców i przekazaniem przez gospodarzy dożynek chleba wypieczonego z tegorocznych zbóż to stały punkt obchodów dożynek w gminie Połajewo. I tym razem chórzyści stanęli na wysokości zadania, a tradycji stało się zadość. W części artystycznej najpierw zaprezentowały się przedszkolaki. Występy najmłodszych cieszą się zawsze dużym powodzeniem. Pięknie dopracowane układy dzieci z Młynkowa prowadzonych przez Mirosławę Urban i milusińskich z Połajewa pod kierunkiem Teresy Kity były chętnie i często nagrywane i fotografowane przez dumnych rodziców. 

Po dzieciach z przedszkola zagrała Grodziska Orkiestra Dęta. Jeden z nielicznych w Polsce zespołów instrumentów dętych, który łączy doskonałą grę z widowiskową choreografią, wystąpił w Połajewie po raz drugi. Również i w tym roku dęciaki z Grodziska pod batutą przesympatycznego Stanisława Słomińskiego dały prawdziwy popis swoich umiejętności, a dyrygent dołożył wszelkich starań, by w kolejnych utworach pokazać każdą z sekcji i zaprezentować w solówkach najlepszych muzyków. Nie zabrakło śpiewanych zabaw z publiką i prawdziwych hitów, nie tylko muzyki marszowej. Na zakończenie publiczność mogła wysłuchać np. znanego z radia utworu Radio hello zespołu Enej, który był grany w wakacje przez niemal wszystkie stacje radiowe w Polsce. Po widowiskowym występnie orkiestry przyszedł czas na rozstrzygnięcie tradycyjnego konkursu wieńców dożynkowych. Komisja w składzie: Grażyna Jeneralczyk, sołtys wsi Połajewo, Miłosława Nowicka, GOK Połajewo i ks. Marek Kędziora, wikariusz parafii w Połajewie postanowiła nagrodzić pierwszym miejscem monumentalną kompozycję z Młynkowa, która reprezentowała tydzień po połajewskich dożynkach gminę w dożynkach powiatowych. Drugie miejsce zdobył wieniec z Krosina, a trzecie wieniec z Połajewa. Trzy wyróżnienia zdobyły równie piękne i pracochłonne kompozycje z Tarnówka, Przybychowa i Tarnówka.

Na zakończenie części artystycznej pojawił się gość specjalny w osobie znanego parodysty Stana Tutaja. Artysta bawił z powodzeniem rozbawioną publikę swoimi parodiami przez ponad godzinę. Znane piosenki oglądane w krzywym zwierciadle parodii Tutaja zyskiwały drugie dno. A jednocześnie artysta robił to z wielką swadą i polotem, tak, że podobał się i tym małym i tym dużym. Po zakończeniu części artystycznej odbyła się loteria fantowa, w której można było wygrać m.in. mikrofalówki i rower, jednak największy aplauz wzbudziła nagrodzą wydawałoby się banalna – tona węgla. Zwycięzca obiecał, że chłód go na pewno tej zimy nie dopadnie. 

Spośród dodatkowych atrakcji, które towarzyszyły uroczystościom tegorocznych dożynek warto wymienić domową kawiarenkę prowadzona przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych oraz koło szczęścia Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych, z którego dochód zostanie przekazany na budowę placu zabaw w Połajewie. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna.. Pogoda i humory dopisały, a rolnicy mogli wreszcie zakończyć oficjalnie tegoroczne późne żniwa.                         

Podobne artykuły