Powiatowej oświacie grozi finansowa katastrofa

POWIAT OBORNICKI. – Już koniec rekrutacji do szkół i źle to wygląda – powiedział starosta Olejnik rozpoczynając od tych słów informację na temat oświaty.

– W porównaniu z rokiem poprzednim będzie o 11 oddziałów mniej, bo jest mniej o 330 uczniów. Zaszła potrzeba cięć liczby oddziałów w poszczególnych szkołach. – O jeden oddział mniej powstanie w LO Oborniki, o dwa oddziały mniej będzie w Kutrzebie, aż o trzy mniej w Objezierzu. O cztery mniej w zespole szkół w Rogoźnie i o jeden mniej w Agrobiznesie. To spowoduje, że powiat obornicki otrzyma dużo, dużo mniejszą subwencję oświatową a koszty utrzymania całej infrastruktury będą na tym samym poziomie.

– Musimy się liczyć w związku z tym z drastycznymi oszczędnościami w szkołach – zakończył Olejnik. 

Cokolwiek to mogło znaczyć, z całą pewnością zostanie ograniczona liczba nauczycieli, a klasy zagęszczone do granic wytrzymałości ścian. Trudno przewidzieć, jakie jeszcze ograniczenia czeka powiatowa oświata. 

– Najrozsądniej byłoby zlikwidować szkołę Agrobiznesu i tę w Objezierzu – usłyszeliśmy w kuluarach. To mogłoby uratować, zdaniem kilku radnych, pozostałe placówki. Jednak takie decyzje poprzedzone będą bez wątpienia znów serią protestów. Czy i tym razem starosta się pod nimi ugnie? Zobaczymy

Podobne artykuły