Jak otwierano nowy rok szkolny

POWIAT OBORNICKI. Tradycyjnie już 1 września rozpoczął się kolejny rok szkolny. Witano go bardzo różnie.

Dla przykładu w Zespole Szkół im. Gen. Kutrzeby w Obornikach wypadło to dosyć ponuro. Najpierw zagaił dyrektor strasząc uczniów karami za niszczenie szkolnych ścian i sprzętów. Potem historyk opowiedział uczniom o okropnościach wojny a na koniec starosta Olejnik przez ponad kwadrans wyliczał szczegółowo wszystkie inwestycje i nakłady poczynione na terenie szkoły, choć nikogo to przecież nie interesowało. Niestety, nikomu nie przyszło do głowy, by powiedzieć uczniom chociaż jedno miłe zdanie na dobry początek roku szkolnego. Zupełnie inaczej wyglądało rozpoczęcie roku w placówkach podległych gminie. Odczytano w nich list od władz, pełen pogody, życzeń powodzenie i serdeczności. Po takim otwarciu zrobiło się miło i aż chce się iść do szkoły. 

Oprócz znanym wszystkim oborniczanom szkół samorządowych, nowy rok szkolny rozpoczęło Prywatne Gimnazjum nr 1.  Założone z inicjatywy Magdaleny Krupczyńskiej dopiero w minionym tygodniu rozpoczęło prawdziwe oświatowe działanie. O godzinie 17 w budynku LO zjawili się pierwsi uczniowie placówki. 18 gimnazjalistów, mocno zdenerwowanych, ale podekscytowanych nowym wyzwaniem, usiadło na rozstawionych w sali gimnastycznej krzesłach. Ich skołatane nerwy uspokoiły kojące słowa dyrektor Agnieszki Balcerowiak:  otworzymy przed wami nie tylko drzwi szkoły, ale również nasze umysły i serca. Nasza szkoła jest także waszą szkołą. Przedstawiono  kadrę składającą się z 14 pedagogów, wśród których znaleźli się  znani  w środowisku szkolnym seniorzy, ale również obiecujący młodzi nauczyciele, którzy dopiero ukończyli studia. Na otwarciu pojawili się między innymi starosta Olejnik i ks. proboszcz Rafał Banaszak, który powiedział: jesteśmy teraz sąsiadami. Cieszymy się bardzo z takiego sąsiedztwa.  

W Parkowie  o godzinie 8 społeczność uczniowska spotkała się tamtejszym w kościele. Po Mszy, w szkolnej sali gimnastycznej  przybyłych powitała dyrektor Maria Cisowska podkreślając, że szkoła to nie tylko mury. Było to szczególne wydarzenia dla tych, którzy rozpoczynają kolejne etapy edukacji – dla oddziału przedszkolnego (28 uczniów), pierwszoklasistów ze szkoły podstawowej (20 osób) oraz uczniów klas pierwszych gimnazjum (39 osób). Ci ostatni zostali pasowani i przyjęci do braci uczniowskiej parkowskiej Alma Mater. 

Krzysztof Ostrowski wręczył Cisowskiej nominację dyrektorską na kolejne 5 lat. Podkreślił wysokie wyniki gimnazjalistów z Parkowa. Życzenia owocnego roku szkolnego złożył również ks. Jan Andrzejewski. Krótka część artystyczna oraz spotkanie przy kawie zakończyło ten uroczysty dzień w Parkowie.

Podobne artykuły