12-letnia oborniczanka złodziejką

POWIAT OBORNICKI. Kradzieże sklepowe przez ostatnie tygodnie stały się zmorą policjantów. Złodzieje wynosili ze sklepów głównie alkohol, ale również małe przedmioty w kieszeniach. Ofiarami padły prawie wszystkie supermarkety w Obornikach i supermarket w Rogoźnie. W Ryczywole nie zanotowano tego typu zdarzeń. Sprzedawcy i kasjerzy są czujni i uważają na przeważnie młodych złodziejaszków, którzy są często szybko łapani przez ochronę a następnie przekazywani policji. 

16 sierpnia w Tesco w Rogoźnie został ujęty 31-letni mieszkaniec miasta, który starał się wynieść butelki wódki bez płacenia za nie. Nie chciał się poddać przeszukaniu przez ochronę, więc została wezwana policja, która znalazła u niego skradziony alkohol. 

W minioną środę podobna sytuacja miała miejsce w markecie przy ul. 11 Listopada. Oborniczanin o inicjałach M.Z. miał nadzieję napić się tego dnia za darmo, kradnąc swoje ulubione napoje. Ochrona jednak nie spała i zatrzymała mężczyznę. 

Również w środę mieszkaniec gminy Połajewo około godz. 16 w markecie na ul. Lipowej w Obornikach dokonał nieudanej próby kradzieży piwa, które miał zamiar wynieść w obszernych kieszeniach swoich spodni. Kieszenie nie były jednak wystarczającą głębokie, bo ochrona zauważyła nienaturalne wypukłości. 

Są to tylko trzy z wielu kradzieży na terenach supermarketów do których doszło w minionym miesiącu. Złodzieje, nawet przyłapani na kradzieży, w wielu przypadkach czują się bezkarni. Sprawa trafia do sądu jeżeli ukradziony towar wart jest powyżej 250 zł,. Gdy jest tańszy, policja może jedynie ukarać złodzieja mandatem wysokości 500 zł. Wielu doświadczonych kryminalistów wie o tym. Kalkulują, że ryzyko jest niewielkie, a rzeczywisty zysk może przekraczać kwotę mandatu, który w razie wpadki musieliby zapłacić. Wiek złodziei jest coraz niższy i cześć przyłapanych na sklepowych kradzieżach to niepełnoletni.

Przykładem może być złapana w miniony czwartek 12-letnia oborniczanka. Dziewczynka starała się ukraść odzież ze sklepu przy markecie na ul 11 Listopada. Przyłapana przez ochronę została przekazana policji. Mundurowi przewieźli 12-latkę na komisariat, skąd odebrali ją rodzice. Jej sprawa trafiła do sądu dla nieletnich.

Podobne artykuły