Ryczywolskie dożynki

RYCZYWÓŁ. W niedzielę hucznie świętowano dożynki gminę. Na Mszy Św. zgromadziły się reprezentacje wszystkich sołectw i wielu zaproszonych gości. Ks. proboszcz Ryszard Kałużny w kazaniu zachęcał do dziękowania Bogu za tegoroczne zbiory. Po zakończeniu nabożeństwa delegacje prowadzone przez wóz OSP i dziewczęta z grupy PA-MAR-SZE udały się korowodem na stadion. Uczestnicy przemarszu mogli podziwiać pięknie udekorowane obejścia, które mieszkańcy przystroili warzywami, zbożem i figurkami zwierząt. 

Kiedy korowód dotarł na stadion wójt Gacek przywitał rolników wraz z rodzinami oraz gości, wśród których znaleźli się między innymi europoseł Marek Siwiec, Anna Rydzewska, Tomasz Szrama, Bogusław Janus i prezes PSL Krszysztof Paszyk. Część obrzędową – tańce i śpiewy – prowadził zespół ludowy „Goślinianka” z Murowanej. Młoda tancerka podeszła do wójta składając na jego ręce symboliczny wieniec. Gacek chwycił dziewczynę pod ramię i ruszył na środek boiska, aby zatańczyć z nią wokół wieńca.

Swoje wieńce złożyły  reprezentacje sołectw. Wśród wielu ciekawych wyróżniał się dzwon z Ninina, serce z Ludom i prawie dwumetrowa statua z Gorzewa. Po przekazaniu tradycyjnego daru chleba przez starostów dożynek, Anetę Cybort z Ninina i Michała Działo z Łopiszewa, pieczywem upieczonym z tegorocznej mąki poczęstowano wszystkich gości, a widzów na trybunach posypano pszenicą. 

Jerzy Gacek ze smutkiem przyznał, że zbiory w tym roku nie są zbyt okazałe. Winą za taki stan rzeczy obwinił naturę, która dokonała szeregu zniszczeń na terenie całej gminy.  

Siwiec zdradził, skąd wziął się w Ryczywole. Zaprosiła go sołtys Lipy. – Po wygraniu przez panią Agnieszkę Zawal konkursu na sołtysa na miarę Europy, zaprosiłem ją do Brukseli, a ona zaprosiła mnie na dożynki. 

Najcieplej przyjęta została Anna Rydzewska, która przypomniała o swoich ryczywolskich korzeniach: z wielka przyjemnością przyjęłam prośbę posła Kalemby, aby w jego imieniu przyjechać. Ta przyjemność wynika z prostej przyczyny. Przecież tutaj są moje korzenie. Tutaj się urodziłam i tutaj zawsze z wielką przyjemnością wracam. 

Po przemowach na scenę wkroczyła kapela podwórkowa Kombinatorzy z Budzynia, która zabawiała skocznymi, wpadającymi w ucho melodiami. Warto podkreślić, że muzycy z Budzynia wybierają się we wrześniu tego roku po raz kolejny na występy do USA, gdzie będą promować wielkopolskie kapele podwórkowe. 

W trakcie występów rozstrzygnięto konkursu na najciekawiej przystrojone obejście domowe, najpiękniejszy wieniec i najciekawsze stoisko dożynkowe. Konkurs zorganizowała „Kraina Trzech Rzek”, a nagrody wręczył prezes Waldemar Krankiewicz. W pierwszej kategorii wygrały wspólnie Jolanta Ziała i Ewa Knopczyk, które na rogu rynku i Czarnkowskiej stworzyły niezapomnianą dekorację. Były tam postacie ze słomy, wozy zaprzężone w konie, studnia, snopki  i liczne elementy związane tematycznie z końcem żniw. Drugie miejsce zajął Michał Bogacz, a trzecie Renata Gembiak-Binkiewicz. W kategorii wieńca dożynkowego komisji najbardziej przypadły do gustu wieńce kolejno z Ninina, Gorzewa i Zawad. Spośród stoisk za najciekawsze uznano przygotowane przez Zawady, posiadające roślinną aranżację ze starannie wybranymi elementami ludowymi. Dbające o nie panie, na czele z sołtysową Anną Michałowską, częstowały przepysznymi tradycyjnymi wyrobami. Drugie miejsce zajęło stoisko Ryczywołu, a trzecie Skrzetusza. 

Na scenie pojawiła się orkiestra dęta Rogozińskiego Centrum Kultury, która potwierdziła swoją klasę i wysokie umiejętności. Nie mogło zabraknąć również „Chłopców z tamtych lat”, którzy z chęcią zagrali dla własnej publiczności. Ciekawy był również występ duetu instrumentalnego złożonego ze studentów Akademii Muzycznej. Wraz z grającym na akordeonie Polakiem, na skrzypcach i trąbce zaprezentował się jego kolega z Ukrainy.  Na murawie stadionu odbył się mecz o puchar europosła Siwca. Wieczorem nie mogło zabraknąć tradycyjnej zabawy tanecznej. 

Święto plonów, dzięki sprzyjającej pogodzie, staraniom organizatorów i licznym atrakcjom można zaliczyć do udanych. Wielu rolników przyjechało całymi rodzinami, aby wspólnie świętować i próbować tegorocznych plonów. 

Podobne artykuły