O ryczywolskich drogach: jest ciężko

RYCZYWÓŁ. Na sesji rady gminy  dyrektor zarządu dróg powiatowych Bogdan Jeran przedstawił ciekawe fakty dotyczące budowy dróg w gminie Ryczywół. To, że powiat obornicki nie ma pieniędzy na inwestycje, wiedzą już chyba niemal wszyscy w regionie. Jak jednak z budową dróg wśród takich oszczędności radzą sobie drogowcy? 

Okazuje się, że kilometr drogi w gminie Ryczywół kosztuje powiat 6,5 tys zł. Dla porównania, w powiecie poznańskim 1 km szacuje się na sumę 30 tys zł, a jak powiedział Jeran: mają tak samo kiepskie drogi jak nasze. 

Jeran zdradził także w jaki sposób następują w Ryczywole oszczędności. Gorąca masa bitumiczna wylewana jest prosto na przyczepę i tak zawożona na miejsce łatania drogi. Temperatura masy nie może spaść poniżej 180 stopni, ponieważ całość zastygnie. Trzeba się więc naprawdę spieszyć i w kilka godzin załatać wszystkie dziury. Powiat nie stać na specjalny sprzęt, który utrzymałby odpowiednią temperaturę masy bitumicznej. 

Radni słuchali Jerana z otwartymi ustami, poznając szokujące tajniki pracy drogowców z powiatu. Jeran zaś, patrząc w ich zdziwione twarze, powiedział:  tak, proszę państwa. Nic dodać nic ująć, jest ciężko.

Podobne artykuły