Krystyna Ruks nadal sołtysem Nowołoskońca

NOWOŁOSKONIEC. Krystyna Ruks, sołtys Nowołoskońca będzie nadal pełnić swoją funkcję – tak zdecydowali mieszkańcy wsi podczas zeszłotygodniowych wyborów sołeckich. Pani Krystyna jest sołtysem już 21 rok i wszystko wskazuje na to, że będzie nim przez co najmniej ćwierć wieku. 

Podczas zebrania sprawozdawczo wyborczego precyzyjnie opisała, niemal dzień po dniu, wszystkie wydarzenie wsi z ostatnich czterech lat. Jej sprawozdanie przypominało kronikę a 36 przybyłych na zebranie musiało przyznać, że zdziałała wiele. Choć wieś nie jest szczególnie aktywna, są osoby chętnie pomagające pani sołtys. 

Wybierając sołtysa wskazano na Krystynę Ruks, jako jedyną kandydatkę. Wygrała więc wybory przy zaledwie ośmiu głosach przeciw. Gorzej było z wyborem chętnych do rady soleckiej. Wiceburmistrz Woszczyk dwoił się i troił, aby namówić trojkę chętnych do rady i tyleż samo do komisji rewizyjnej. Wreszcie po dłuższym czasie i wielu namowach w radzie sołeckiej zasiedli Ewa Ignaczak, Marek Kucharski i Waldemar Krupka. Do komisji rewizyjnej zgłoszono Jadwigę Fusińską, Teresę Pastor i Mirosławę Zielińską. Wiceburmistrz tak się ucieszył z wyłonienia tych kandydatur, że zapomniał na koniec o głosowaniu, więc komisja jest w zasadzie wciąż nieformalna.  

Zebranie było też okazją do dyskusji. Najpierw jednak zastąpiła ją kłótnia o zeszłoroczne odśnieżanie. Wszystkich pogodziło wreszcie spostrzeżenie, że pojazd ośnieżający drogę gminną unosił pług, gdy jechał przez powiatową. Potem nalegano na Woszczyka, aby odpowiedział, kiedy można liczyć na przebudowę drogi. Wiceburmistrz nie znał odpowiedzi, ale obiecał, że sobie zanotuje pytania. 

Inne bolączki, to brak boiska i obawa, że przy układaniu kanalizacji pod wąską drogą zablokują całkiem wjazd do wsi. Na koniec wiceburmistrz zapowiedział, że będzie wyjaśniał i prostował, ale się pogubił i sytuacje jeszcze bardziej pogmatwał. Jedyne, co zrozumiał jeden z naszych rozmówców to tyle, że gmina ma większe zadłużenie niż myślała. 

Na szczęście wieś zna już swoją sołtys i w zdecydowanej większości jest z tego rada.

Podobne artykuły