Droga Krzyżowa w rożnowickich lasach

ROŻNOWICE. W miniony piątek parafia św. Katarzyny w Rożnowie zorganizowała coroczna Drogę Krzyżową w lasach rożnowickich, odprawianą w intencji pomordowanych podczas II wojny światowej. Wierni rozpoczęli swoja podróż duchową od wejścia do lasu przy szosie czarnkowskiej. Pod przewodnictwem ks. kanonika Jana Stefana, pomysłodawcy i budowniczego tego niezwykłego sanktuarium, uczestnicy przeszli przez czternaście stacji Drogi Krzyżowej, które maja symbolizować Golgotę ofiar niemieckiej okupacji. Modlitwy zakończono przy ołtarzu polowym na miejscu zbrodni. 

Jest to jedyna na Ziemi Obornickiej Droga Krzyżowa prowadzona w duchu patriotycznym i narodowym. W rozważania każdej stacji Męki Pańskiej włączone został przemyślenia nad tym, co przeżywały i czuły ofiary hitlerowskiego mordu w rożnowickich lasach. Starano się dociec, jakie aspekty wychowania i dróg życiowych morderców przywiodły ich do takiego upodlenia i upadku moralnego. 

Udział w Drodze Krzyżowej wzięli głównie rożnowscy parafianie, nie zabrakło jednak mieszkańców okolicznych miejscowości, pocztów sztandarowych Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespołu Szkół w Rożnowie oraz stowarzyszeń katolickich i grup modlitewnych.

Podobne artykuły