Bezrobocie obornickie 11,4%

POWIAT OBORNICKI. Bezrobocie w powiecie obornickim odnotowane na koniec roku 2010, licząc rok do roku, przekroczyło w grudniu granicę 10% i wyniosło 10,1%. 

Jest to wzrost o 0,2 %, jednocześnie bezrobocie w kraju wyniosło wtedy średnio 9,7% a w Unii Europejskiej równe 10% Trzeba tu dodać, że w porównaniu z powiatami ościennymi, takimi jak szamotulski, mamy bezrobocie niższe o 1,2 %. W porównaniu z powiatem poznańskim bezrobocie jest w obornickim niestety o 6,5% wyższe.

W styczniu i lutym bezrobocie dalej rosło. Na koniec lutego wyniosło 11.4%, więc w ciągu dwóch miesięcy urosło o 1,3%. 

Mniej więcej po jesiennych wyborach koniunktura gospodarcza w Obornikach zaczęła gwałtownie spadać, co odzwierciedliły badania naukowców, które publikowaliśmy w poprzednim numerze. Nieco natomiast zaczęła się poprawiać koniunktura w Rogoźnie.

Analizując ponad 10% bezrobocie w powiecie obornickim trzeba zauważać, fakt, iż wiele osób wciąż jeszcze pracuje na czarno, a wielkość szarej strefy trudno jest dokładnie ocenić. Jednak faktem jest, że ze statusu bezrobotnego zrezygnowało 212 osób nie podejmując zarejestrowanego zatrudnienia. Cztery lata temu bezrobocie w powiecie obornickim wynosiło niewiele ponad 5% i a średnia ta była tak niska głównie dzięki gminie Oborniki. Od tego czasu kraj przeszedł kryzys gospodarczy, który odcisnął się wzrostem bezrobocia również na powiecie obornickim. 

Tylko w minionym roku do Powiatowego Urzędu Pracy wpłynęło 15 informacji o zwolnieniach grupowych. Wśród nich były firmy takie jak Sanitop Wingenroth i PZU SA, planujących łącznie zwolnić 82 osoby, a zwalniając na szczęście „jedynie” 25 osób. Podobne komunikaty nadesłały Wymiar Glass czy Mostostal Wrocław. Niektóre firmy zwalniały nie informując o tym PUP, a były to wg naszych informacji Mostostal Słupca z Uścikowa (dawniej Anstall) i kilka firm budowlanych. Wśród bezrobotnych powiatu są głównie kobiety, stanowiące ponad 60% ogółu, w tym ponad ich połowa mieszka na wsiach. Mniejszy procent bezrobotnych kobiet odnotowano w gminie Rogoźno, niż w gminie Oborniki. Bezrobotni to najczęściej absolwenci szkół zasadniczych zawodowych i gimnazjów. Po maturze pracy nie ma 9,3% a po studiach jedynie 6,8 %.

Podobne artykuły