16-latek i 13-latek okradali zabytkowy pałac

STUDZIENIEC. W minionych dwóch tygodniach w zabytkowym, XVIII-wiecznym pałacu w Studzieńcu dochodziło systematycznie do kradzieży miedzianych elementów elewacji. W poniedziałek 11 kwietnia funkcjonariusze komendy policji w Rogoźnie ujęli sprawców kradzieży: 28-letniego Adama T., 16-letniego Mateusza W. oraz 13-letniego Grzegorza G. 

Od 5 lutego do 6 kwietnia mężczyzna wraz z dwoma chłopcami kilkukrotnie okradał dworek. W sumie łupem padło 61 metrów rynien, 33 parapety i 10 metrów opierzenia. Złodzieje po kradzieży niszczyli elewację i sprzedawali ją za bezcen w skupie złomu. 

W tym przypadku haniebnym czynem nie tyle  jest kradzież, lecz bezmyślne zniszczenie elewacji i dachu budynku. Każdy fragment dworku jest zabytkowy a tym samym zniszczenie choćby jego najmniejszej części jest niemożliwym do cofnięcia przestępstwem przeciwko historii regionu. Wartość skradzionych elementów oszacowano na 18 tys. zł. Złodzieje w skupie złomu mogli za nie dostać jedynie kilkaset złotych. W tej chwili obliczane są straty dokonane przy dewastacji dachu i elewacji. Szacuje się, że ich naprawa wyniesie ponad 10 tys. zł. 28-latkowi grozi do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast chłopcy odpowiedzą przed sądem dla nieletnich. 

Podobne artykuły