W Parkowie przeżywali patriotyzm

PARKOWO. W zespole szkół zorganizowano obchody święta szkoły, poświęcone jej patronowi Józefowi Wybickiemu. Dyrektor Maria Cisowska przywitała przybyłych gośćmi słowami:  są wydarzenia, które tworzą historię.  W szkole są chwile nie tylko na naukę, nie tylko na rozrywkę. Są również takie dnie gdzie wspominamy i przeżywamy na nowo nasza historię. 

Wśród przybyłych można było zobaczyć między innymi przewodniczącego  Zdzisława Hinza, wiceprzewodniczącego Zbigniewa Chudzickiego, członków związku kombatantów Czesława Dulko, Stefana Hampel, Zygmunta Kinacha, sołtysa Parkowa Józefa Szmanie oraz księży proboszczów Jana Andrzejewskiego i Wojciecha Rena. W imieniu  zarządu głównego Związku Inwalidów Wojennych RP Eugeniusz Byliński  odznaczył dyrektorkę oraz Krzysztofa Działo srebrną odznaką honorową. 

Po odegraniu hymnu szkoły głos zabrali młodzi, przypominając w przedstawieniu pod tytułem „Muzeum Sumień”, czym jest patriotyzm. Świetnie wyreżyserowana przez Krzysztofa Przybylskiego sztuka skonstruowana była na wzór hollywoodzkich scenariuszy, w których liberalizm wynikający z dobrobytu kłóci się z wartościami tradycyjnego konserwatyzmu, a młodzi ludzie zapominają i gardzą historią swoich przodków. O Ojczyźnie i jej dziedzictwie przypominały w Parkowie duchy Józefa Wybickiego i żołnierzy legionów.  W głównych rolach wystąpili Emil Kędziora, Hubert Smoleń, Wiktoria Topolewska. Widzowie w tym nawet ci najmłodsi,  docenili głębokie przesłanie przedstawienia i dobra grę aktorską swoich kolegów, czego dowodem były długie oklaski na zakończenie. 

Uczniowie wzięli także udział w konkursach i zabawach, w których głównym bohaterem był Józef Wybicki. Uczniowie klas I-III rozwiązywali krzyżówkę z patronem. Po zaciętej rywalizacji wygrali uczniowie klasy III. Radość z otrzymanych nagród była wręcz entuzjastyczna. Równie emocjonująca była rywalizacja w klasach IV-VI podstawówki i I-III gimnazjalnych. Młodzież uczestniczyła w konkursie „Jeden z pięciu”, w którym wyłonieni po teście uczniowie popisywali się wiedzą o patronie. Wśród klas IV-VI  najlepiej znał Wybickiego Jarosław Uwarow, uczeń klasy VI A, a wśród gimnazjalistów zwyciężył Michał Ragan, uczeń III klasy. Tradycyjnie święto patrona zakończyło wspólne spotkanie nauczycieli i gości na kawie z przepysznym ciastem.

Podobne artykuły