Janka i wierszyki w Grudnie

GRUDNA, KAZIOPOLE. W piątek w świetlicy wiejskiej w Grudnie odbyło się zebranie, na którym wybrano nowego sołtysa i radę sołectwa Kaziopole. 

Jako pierwszą podano kandydaturę obecnego sołtysa, Jacka Janka. Janka od 33 lat pełni swoją funkcję. Niewielu mieszkańców  pamięta, żeby kiedykolwiek w Kaziopolu był inny sołtys. 

Jego kontrkandydatem  został Artur Chrzanowski, pracownik Uniwersytetu Rolniczego w Poznaniu, szanowana we wsi osoba, którą zarekomendowano słowami: udowodnił wielokrotnie, ze umie załatwić sprawę do końca.

Głosowało 55 mieszkańców. Po podliczeniu wyników przez komisję okazało się, że mieszkańcy nadal obdarzają zaufaniem obecnego sołtysa. Janka wygrał zdobywając 29 głosów. Po odczytaniu wyników na sali zabrzmiały brawa. 

Następnie wybrano nową radę sołecką, której członkami zostali Janusz Piechowiak, Witold Milke, Adam Jóźwiak, Błażej Boks i Artur Chrzanowski. 

Wśród wielu problemów, które przedstawili mieszkańcy burmistrzowi, najważniejszym był remont świetlicy wiejskiej. Janus zapewnił, że w ciągu następnych dwóch miesięcy zaczną się prace remontowe. Na tą wieść mieszkańcy odetchnęli z ulgą. Świetlica wiejska zarządzana przez szanowaną i kochana przez mieszkańców seniorkę Zofie Boks, jest w tragicznym stanie. Podczas spotkania  było to bardzo odczuwalne, głównie za sprawą pieca kaflowego, który nie był wstanie odpowiednio ogrzać całego pomieszczenia.  Nie jest to jednak koniec problemów. Deski w podłodze są popękane, a w niektórych miejscach prześwitują dziury. 

Poruszano również wiele innych lokalnych problemów, ale wśród wypowiedzi  nie było ciekawszej niż monolog, który wypowiedział Stanisław Miłkowski. Opowiedział on wierszyk, który chociaż nie miał wiele wspólnego z tematem zebrania, wywołał śmiech wśród mieszkańców i wytworzył pozytywną atmosferę, w której przybyli na spotkanie spędzili następne dwie godziny. Fragment tego utworu brzmiał tak:  jakby Polak tak wszytko stworzył, to wziął by się za stworzenie człowieka. Tego to nawet Bóg by nie chciał. Bo co ważniejsze to by poszło na lewo.

Podobne artykuły