IPN w hołdzie

OBORNIKI. 17 marca w bibliotece otwarto wystawę „Zbrodnia Katyńska. Wielkopolanie w dołach śmierci Katynia, Charkowa i Miednoje". Jej organizatorem, poza biblioteką, jest Liceum Ogólnokształcące.

Poznański oddział IPN, w związku z obchodzoną w zeszłym roku siedemdziesiątą rocznicą zbrodni katyńskiej, przygotował wystawę, na której mocno rozbudowano wątek wielkopolski. Obok dokumentów dotyczących sojuszu przeciw Polsce dwóch ościennych mocarstw, opisu uruchamiania sowieckiej machiny zbrodni wiosną 1940 r., kłamstwa katyńskiego, przedstawiono sylwetki Wielkopolan zamordowanych w lesie katyńskim i więzieniach NWKD w Charkowie i Kalininie. Na unikalnych, często nigdzie nie publikowanych zdjęciach, ukazano życie zawodowe i rodzinne, a także korespondencję słaną z obozów jenieckich Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa ludzi, którzy poprzez urodzenie, pracę, bądź studia związani byli z Wielkopolską.

Wernisaż wystawy rozpoczął wykład Marcina Podemskiego, reprezentującego poznański  IPN. W części artystycznej wystąpili Angelika Bugajska, Dajana Runowska, Paulina Walczak, Paula Wróblewska, Bartosz Rojna, którzy zaśpiewali patriotyczne pieśni. Wincent Dowojn, prezes Stowarzyszenia Współpracy ze Wschodem Memoramus, opowiadał o marszu pamięci i o integracji z narodem rosyjskim. Głos zabrał także attache konsulatu Federacji Rosyjskiej Luca Ezerskiy. Nie zabrakło także wicestarosty Andrzeja Okpisza, dyrektorów wielu szkół, nauczycieli i uczniów wraz z rodzicami. 

Wystawę składającą się z 18 dwustronnych paneli można oglądać w holu biblioteki.

Podobne artykuły