Trwają prace nad stworzeniem obornickiego muzeum

OBORNIKI. Trwają prace wokół powołania muzeum obornickiego. Burmistrz Tomasz Szrama, po spotkaniu się w tej sprawie z mieszkańcami, które opisywaliśmy przed tygodniem, ma już plany dalszych działań. Uważa on, że państwo Szwarkowie, którzy są właścicielami młyna na ul. Nadbrzeżnej, gdzie zdaniem burmistrza i wielu mieszkańców byłoby idealne miejsce na muzeum, będą zmuszeni wykonać w ciągu następnych 5 lat gruntowny remont. Ma to na nich wymusić konserwator zabytków. Z tego względu gmina ma nadzieje, że z powody zbyt dużych kosztów remontu, właściciele będą chcieli sprzedać budynek po okazyjnej cenie. 

Innym miejscem, rozważanym jako siedziba muzeum, jest była stołówka przy ul. Jagiellońskiej. Burmistrz poinformował nas, że jest po rozmowach ze starostą Adamem Olejnikiem, który jest skłonny użyczyć budynek na taki cel. 

W sprawie wysokich kosztów powołania i utrzymania muzeum, burmistrz ma nadzieje pozyskać odpowiednie fundusze z ministerstwa kultury, które może przekazać na ten cel nawet pół miliona zł. Niestety, nie zdołaliśmy się dowiedzieć skąd zostanie pozyskana reszta funduszy potrzebnych na muzeum.

Podobne artykuły