Obwodnica północna najwcześniej poroku 2015 – PO ma gdzieś Oborniki

OBORNIKI. Pisać po raz któryś o pilnej potrzebie budowy przez zarząd województwa drogi po torach wronieckich byłoby truizmem, bo zna tę potrzebę każdy kierowca stojący w korku na moście nad Wełną lub przy wjeździe na Rynek. 

Niestety, dziś jest już wiadomym, że obwodnicy nie będzie, a jak powstanie to nie wcześniej jak po roku 2015. Zarząd województwa, z przewagą osób z PO, nie wprowadził tego zadania do planów inwestycyjnych realizowanych do roku 2015. 

– Wspierałem ta inwestycję jak tylko mogłem, jednak wy mieliście własnego radnego w sejmiku i było to jego zadanie. Teraz pan Szrama jest burmistrzem, niech dalej załatwia to ze swymi kolegami, czego nie załatwił wcześniej – powiedział nam z nutą sarkazmu wicemarszałek sejmiku Jerzy Kado (PSL). 

Skrót po torach wronieckich zwany też obwodnicą północną nie został wprowadzony do zamierzeń inwestycyjnych województwa mimo, że poprzednia burmistrz przekazała teren drogi marszałkowi na wieczyste użytkowanie, czyli tak samo, jak uzyskała go po latach starać od PKP. Teraz marszałek nagle zażądał przekazania mu gruntów na własność tłumacząc, że bez tego nie ma mowy o żadnej inwestycji. Aby i temu żądaniu stał się zadość starosta Adam Olejnik wystąpił już w tej sprawie do wojewody, żeby ten w imieniu rządu przekazał teren powiatowi, a powiat przekaże go aktem notarialnym województwu. Ten fakt będzie doskonałym pretekstem dla marszałka, ilekroć zapytamy go, dlaczego wciąż nie ma w planach drogowych obwodnicy północnej.  

Konieczność czekania na ważną drogę przez kolejne minimum cztery lata oborniczanie mogą przyjąć z wielkim rozczarowaniem. Na koniec warto przypomnieć, że z wszelkich planów wypadła także obwodnica Obornik po trasie projektowanej drogi szybkiego ruchu S-11. 

Obie obwodnice obiecali mieszkańcom gminy w swych programach wyborczych reprezentanci rządzącej Platformy Obywatelskiej, obecny burmistrz Szrama oraz przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Hetmański. Ten ostatni w swym programie napisał: zamierzam rozpocząć, a nie tylko mówić, budowę małej i dużej obwodnicy Obornik. Zapewne niełatwo będzie się kiedyś wytłumaczyć z tych, jak widać całkiem czczych, obietnic.  

Podobne artykuły