Były wicestarosta Gronostaj oficjalnie potwierdził handel darami

MARSZEWIEC. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o handlu darami, jakiego dopuścił się były wicestarosta obornicki Przemysław Gronostaj. Nie ocenialiśmy faktów w odniesieniu do litery prawa, bo to zadanie prokuratora. Wskazaliśmy jedynie na stronę etyczną procederu, jakikolwiek byłby jego cel. Pan Przemysław pośrednio nam odpowiedział, potwierdzając wszystkie wskazane przez nas fakty. Uzupełnił je przesłankami, które go ku wspomnianemu handelkowi skłoniły.

Wedle jego tłumaczeń cysternę starał się sprzedać, bo mu władze gminy nie dały na nową bramę. Nie do końca wyjaśnił, co zrobił z łóżkami. Twierdzi, że je wysłał do powodzian z Wilkowa oraz zaopatrzył w nie szpital w Kowanówku. Jednocześnie cześć łóżek schował sobie na inne potrzeby. Jedno, jak twierdzi, sprzedał z zamiarem kupna akumulatorów do specjalnego skutera, inne wystawił na aukcję w portalu Allegro, a po naszej interwencji natychmiast je wycofał. Ile tych łóżek poszło, gdzie i za ile, tego  Gronostaj nie wyjaśnia, chociaż jednocześnie twierdzi, że są jeszcze inne, które także zamierza sprzedać. Zapewnia przy tym, że z aukcji na Allegro nie miał żadnego pożytku. Wspomniany sprzęt miał zamiar sprzedawać z korzyścią dla OSP w Rożnowie, któremu prezesuje. 

Trzeba przyznać, że bardzo to mętne tłumaczenie, bo jeżeli tak faktycznie być miało, to pomijając sam fakt handlu darami, dlaczego nie wystawił cysterny i łóżek na aukcji jako OPS Rożnowo, lecz sprzedawał je na własne konto. 

Na koniec warto przytoczyć jedno zdanie z wyjaśnień cysternowo-łóżkowych Gronostaja by oddać czytelnikom jego sposób myślenia. Były wicestarosta używając sformułowań typu: w okresie mego panowania w powiecie – daje do zrozumienia, iż uważał się wówczas za cara i władcę, któremu wszystko wolno. Zapewne dlatego poruszyło go tak bardzo „wtrącanie się gazety” do jego „wielkopańskich” interesów.  

Nasza redakcja wciąż jednak trwa przy pytaniu, czy handel darami jest etyczny i czy nie będzie w przyszłości zniechęcał darczyńców.

Podobne artykuły