Droga bezpieczniejsza, z niebezpiecznym skrzyżowaniem – dziecko zostało ranne

OBORNIKI. Dobiegła końca przebudowa drogi wojewódzkiej Szamotuły – Oborniki. Trwała dość długo, prowadzono ją chaotycznie i nie uniknięto poważnych błędów, tak projektowych jak i wykonawczych. Jednym z nich był brak chodnika w Uścikowie. Ten błąd udało się szczęśliwie usunąć, po interwencjach władz Obornik i chodnik przez nie sfinansowany zostanie dobudowany. 

Obarczonymi błędami były też niektóre wjazdy na posesje. Klasycznym przykładem może być wjazd na posesję pana P. z Uścikowa. Projektantowi i wykonawcy zabrakło wyobraźni i podjazd „trafił” w bramę na jego podwórze, ale chybił w furtkę na posesję. 

Bardzo poważnym błędem jest przebudowa skrzyżowania z ulicą Armii Poznań w Obornikach. Teraz kierowcy, wjeżdżający na nie od strony małego mostu, mają znacznie ograniczoną widoczność. Pół biedy, gdy jest włączona sygnalizacja świetlna. Gorzej, gdy nie działa. Wtedy trzeba się wysunąć blisko środka skrzyżowania, żeby zobaczyć nadjeżdżający z prawej strony pojazd. 

Krytykowaliśmy na naszych lamach owo skrzyżowanie już w czasie budowy. Usunięto stamtąd znaczną cześć znaków drogowych mówiących o pierwszeństwie przejazdu. Nie trzeba było wielkiej wyobraźni, aby przewidzieć możliwość wypadku drogowego. Zaraz po naszym artykule do takiego zdarzenia niestety doszło. Jadąca tamtędy kobieta z Poznania, nie mając informacji o dojeździe do drogi z pierwszeństwem, wjechała na skrzyżowanie. W jej auto uderzył pojazd jadący z Szamotuł. Wskutek wypadku dziecko kobiety trafiło do szpitala.  

Burmistrz Bukowski interweniował na każdym z etapów przebudowy u zarządcy drogi, dyrektora Brączewskiego z Szamotuł oraz wykonawcy, firmy Kolas. W jego opinii rozwiązaniem byłoby w tym miejscu rondo. Niestety, inwestor nie znalazł na nie pieniędzy, nie miał też zapewne chęci, żeby ich poszukać. Teraz Bukowski naciska na zarządcę, aby ten chociaż nie wyłączał czasowo świateł, jak to się dzieje np. nocą. 

Oprócz błędów są i pozytywy, a jest ich zdecydowanie więcej. Droga jest znacznie bezpieczniejsza i wygodniejsza w porównaniu ze starą szamotulską. Ma lepsza nawierzchnie, biegnąca wzdłuż niej droga pieszorowerowa znacznie poprawi bezpieczeństwo.

Podobne artykuły