Redukcje w powiatowej oświacie

POWIAT OBORNICKI. Podczas ostatniej sesji rady powiatu starosta Gustaw Wańkowicz nie krył zaskoczenia informacjami, jakie podała nasza gazeta w sprawie ilości oddziałów w szkołach mu podległych. – Są przekłamania w ilości uczniów – powiedział ojciec powiatu. My dane przepisaliśmy z zestawienia dostarczonego radnym oraz prasie przez powiatowy wydział oświaty. Jednak starosta wie bez wątpienia lepiej, ilu i gdzie się będzie uczyć, więc cytujemy dosłownie podane przez niego cyfry: w Liceum Ogólnokształcącym w Obornikach będzie o jeden oddział mniej, w LO w Rogoźnie powstanie też o jeden oddział mniej i będzie tylko jeden oddział, ale za to 36 osobowy. W Objezierzu będzie też o jeden oddział mniej a w rogozińskim Hipolicie będzie o cztery oddziały mniej, za to a w Agrobiznesie mniej tylko o jeden oddział. We wszystkich oddziałach szkolnych zostanie zwiększona średnia ilość uczniów. 

Na pytanie radnego Pawła Bżdziaka, czy będzie zredukowana ilość nauczycieli, Wańkowicz odparł: dyrektorzy wiedzieli o zmniejszeniach i powinni byli regulować liczbę nauczycieli.

Na pytanie dotyczące ewentualnej likwidacji szkół, sekretarz Piotr Sitek odparł: to przecież rada będzie decydować i trzeba będzie podjąć decyzję, bo jak zostanie w szkole tyko jeden oddział, to trzeba będzie coś zrobić z taką szkołą. Starosta zaś ostrzegł radnych, że redukcja o osiem oddziałów globalnie zmniejszy subwencję. Faktem zaś jest to, że głównym dochodem powiatu jest właśnie owa subwencja, tak więc nie można zaprzeczyć, iż zbierają się nad nim coraz czarniejsze chmury.

Podobne artykuły